Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Projekt Universal - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Rowery Romet (/forumdisplay.php?fid=207)
+--- Dział: Nasze rowery Romet - Użytkowe i turystyczne (/forumdisplay.php?fid=208)
+--- Wątek: Projekt Universal (/showthread.php?tid=46275)

Strony: 1 2


Projekt Universal - Michal.Waw - 24-03-2018 23:10:47

Witam,
Czas pochwalić się moim nowym projektem, a mianowicie Universal. Na wstępie to chciałbym od razu zaznaczyć że nie jest to renowacja na full oryginał, to będzie moja własna wizja fajnego rowerka mocno inspirowanego retro Rometem Big Grin Nie mam zamiaru iść na łatwiznę, dlatego chciałbym zrobić większość rzeczy tak jak się należy i nie iść półśrodkami. Oczywiście na tyle na ile pozwoli budżet i czas. Do rowera wleci kierownica typu baranek ( aluminiowa bądź stalowa jeszcze się nie zdecydowałem), mostek od jaguara, rometowskie klamki szosowe, hamulce shimano tourney jakiś starszy model, korba dwu rzędowa na klin. Na razie tyle mam, resztę sprzętu kompletuję. Kolor RAL 3005 Purpurowy.
Na razie tyle, ale temat bedzię systematycznie rozwijany. Czekam na konstruktywną krytykę Wink








RE: Projekt Universal - miki123s - 24-03-2018 23:25:38

Życzę sukcesów w projekcie.


RE: Projekt Universal - nie_mientki - 25-03-2018 01:24:43

Ech, jak ja kocham taką nowomowę. Pomalowanie szprajem roweru i od razu PROJEKT. Żadna uszczypliwość, po prostu jakoś mnie to irytuje, sam codziennie robię tyle projektów, projekt jajecznica, projekt założenie gaci, projekt kupka. Chyba zostanę projektantem.

Przemyśl zmianę obręczy na cywilizowane, za grosze dostaniesz a w deszczu będziesz w stanie zahamować.


RE: Projekt Universal - Michal.Waw - 27-03-2018 20:08:21

(25-03-2018 01:24:43)nie_mientki napisał(a):  Przemyśl zmianę obręczy na cywilizowane, za grosze dostaniesz a w deszczu będziesz w stanie zahamować.

Właśnie jestem na etapie szukania jakichś kół, bo wolałbym kupić całe koła niż zaplatać. Aczkolwiek, jeśli nowe to pozostaje wymiar 28 cali, a wtedy oryginalnych stomilowskich opon z miodowym bokiem nie założę a własnie je chciałbym użyć bo mam komplet w dobrym stanie i podobają mi się wizerunkowo. Wolałbym kupić nowe 27 cali i ewentualnie zaplatać lub kupić używki oryginalne rometowskie, albo 28 i zrezygnować z opon stomila. Co byście mi doradzili? Albo czy ktoś poleca jakieś koła, najlepiej z allegro?


RE: Projekt Universal - romet3kolory - 27-03-2018 21:07:06

(25-03-2018 01:24:43)nie_mientki napisał(a):  Ech, jak ja kocham taką nowomowę. Pomalowanie szprajem roweru i od razu PROJEKT. Żadna uszczypliwość, po prostu jakoś mnie to irytuje, sam codziennie robię tyle projektów, projekt jajecznica, projekt założenie gaci, projekt kupka. Chyba zostanę projektantem.

Przemyśl zmianę obręczy na cywilizowane, za grosze dostaniesz a w deszczu będziesz w stanie zahamować.

a jakie są według Ciebie kryteria prawdziwego projektu ?


RE: Projekt Universal - kaziq - 27-03-2018 21:12:43

Lakierowanie przynajmniej u profesjonalisty na mokro, lub piecowo, renowacja chromowanych elementów, nowy ocynk.


RE: Projekt Universal - Michal.Waw - 29-03-2018 21:02:32

(27-03-2018 21:12:43)kaziq napisał(a):  Lakierowanie przynajmniej u profesjonalisty na mokro, lub piecowo, renowacja chromowanych elementów, nowy ocynk.
Nie chcę wchodzić w jakąś bezsensowną polemikę. Ale proszę was koledzy, to tylko wagant i to jeszcze w bardzo złym stanie. Już sama wartość tego lakieru który kupiłem parokrotnie przewyższa wartość tej ramy, ba same naklejki są parokrotnie więcej warte jak ta rama. Jeśli to byłby jaguar czy huragan to pomalowałbym go proszkowo tak jak mówisz, bo uważam że w taki rower warto inwestować, i zrobię to kiedyś bo posiadam fajną ramę od jaga. Co do cynkowania, to nie ma za bardzo co cynkować bo wszystkie cynkowane elementy nie wrócą do tego roweru. Jedynie stery, ale one są już wypolerowane pastą tempo a chrom jest nienaruszony.

Nie podchodźmy do tego z aż taką przesadą. Ja robię tego waganta, bo lubię dłubać sobie przy rowerach. A ten egzemplarz robię sobie w wolnym czasie dla relaksu z piwkiem w ręku, a może wyjdzie z tego coś fajnego?

A i ponawiam pytanie do ekspertów o koła. Big Grin


RE: Projekt Universal - jurek_1961 - 30-03-2018 15:48:49

Szanowny Michale.Waw! W 100% zgadzam się z tym co napisałeś!!!!!

Oczywiście to znakomicie, że jest również grono pasjonatów rowerów z Bydgoszczy ceniących sobie ich maksymalną oryginalność. Na szczęście, póki co, jest tak, że  można bez problemu znaleźć takie rowery - co widać poniżej:
https://www.olx.pl/oferta/rower-romet-uniwersal-28-3-biegi-shimano-klasyk-retro-oldschool-CID767-IDstFtD.html#c19530e47e
https://www.olx.pl/oferta/rower-wagant-nowe-opony-retro-romet-CID767-IDlrruI.html#8613127598
https://www.olx.pl/oferta/okazja-damka-rower-miejski-romet-gazela-1990r-prl-predom-fsm-CID767-IDrxDPw.html#61f12930ff

A to są ogłoszenia tylko z JEDNEGO serwisu aukcyjnego i wszystkie są z DZISIAJ. No ale przecież w swoich najlepszych latach Romet produkował około miliona rowerów ( i jeszcze około 200 tysięcy motorynek ) - i to w ciągu jednego tylko roku. Wobec tego tak popularne modele jak Wagant, Gazela czy Jubilat były produkowane w ilościach wręcz masowych. A że to były także i trwałe rowerki, to sporo ich przetrwało do dzisiaj. I dzięki temu praktycznie każdy może znaleźć dla siebie taki rower, na jaki ma ochotę - oczywiście jeśli w Jego zainteresowaniu jest jakiś model - nazwijmy go - popularny.

A na koniec, to jestem bardzo ciekawy kto jako pierwszy - i jakimi słowami - skrytykuje Cię za pomysł pomalowania proszkowo ramy Jaguara czy Huragana?


RE: Projekt Universal - Wigrus - 31-03-2018 01:10:38

Ja osobiście nie widzę nic złego w pomalowaniu sprejem resztek jakiegoś Waganta i tym samym uczynienia z niego kolejnego egzemplarza poruszającego się po drogach. Powodzenia.

Myślę natomiast, że post nie_mientkiego został zupełnie źle zrozumiany. Nie chodziło tu raczej o brak profesjonalizmu przy pracach (mając jeszcze na uwadze jaki to rower), a o nadużywanie słowa "projekt".
Ale my z nie_mientkim to stare forumowe pierniki. Za naszych czasów, kiedy
to za Wigry nie płaciło się więcej, niż 50 zł i w każdą niedzielę z wypiekami na twarzy czytało się relacje wnusia94 z targowiska, po prostu szczytem tego,
co można było zrobić przy rowerze był "remont".


RE: Projekt Universal - nie_mientki - 31-03-2018 02:07:03

Otóż to. Z komórki piszę zazwyczaj skrótowo, stukanie w ekran mnie irytuje. Przez projekt rozumiem wielkie przedsięwzięcie, z długotrwałym i żmudnym planowaniem, gromadzeniem środków i zaplecza.
Są też renowacje, remonty od kapitalnych po doraźne i zwykle naprawy.
Tutaj widzę odświeżenie. I ok bo po co więcej?

Co do kół, to z jakiegoś powodu wszyscy twierdzą że te nie hamują na mokro...ja tam nie wiem...w Rekordzie od razu założyłem alu. Stare mogę oddać za dobre słowoWink


RE: Projekt Universal - Michal.Waw - 03-04-2018 20:50:47

Może być i odświeżenie. Big Grin

Pytanie, kupował ktoś kiedyś te koła? Jak z jakością? A podstawowe pytanie to czy podejdą pod stomilowskie opony 32-630 i pod ramę od waganta/mistrala/pasata?
http://allegro.pl/aluminiowe-kolo-przednie-27-36-szprych-i6904797903.html
http://allegro.pl/aluminiowe-kolo-tylne-27-piasta-aluminiowa-i6904796966.html
Z góry dzięki za pomoc Wink


RE: Projekt Universal - marwaski - 03-04-2018 22:33:03

Cena nie porywa - ryzyko znikome.
Zadaj to pytanie sprzedającemu bo nie wiele pisze o tych kołach - pytaj o ten rozmiar 32-630.
A jakie koła masz od tego universala? - jak 32-630 to musi wejść.


RE: Projekt Universal - rafi555 - 03-04-2018 22:42:29

Ja zostawił bym oryginalne - są 1000 razy lepsze.


RE: Projekt Universal - Michal.Waw - 29-04-2018 21:05:10

Przez pewien czas nic nie wrzucałem, ale prace nad Universalem systematycznie posuwają się do przodu Wink . Mam nadzieję że nie ma tragedii i się spodoba.









RE: Projekt Universal - marwaski - 29-04-2018 22:46:02

Podoba się i do przodu