Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Umowa K/S przez nieletniego - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Prawo (/forumdisplay.php?fid=99)
+--- Dział: Dokumenty (/forumdisplay.php?fid=101)
+--- Wątek: Umowa K/S przez nieletniego (/showthread.php?tid=45580)



Umowa K/S przez nieletniego - Emikel - 10-12-2017 00:17:39

Witam, może i temat był drążony ale ja nie potrafię znaleźć odpowiedzi. Mianowicie chcę się zabawić w mały handelek Ogarem 205 tylko że posiada on papiery a ja nie posiadam 18 lat, w lutym będzie 17 i nie wiem w sumie czy to coś zmienia. Ale czy mógł bym spisać z właścicielem normalną umowę K/S. Nie będę go rejestrował ani nic podobnego. Chcę go opchnąć jak najszybciej po zakupie i spisać z przyszłym właścicielem także normalną umowę. I pytanie czy tak się da bo czytałem że można kupić i zarejestrować na nieletniego ale do ukończenia 18 nie da się tego sprzedać. Nie wiem w końcu już jak z tym jest... Mogę robić takiego dilla czy nie? Kupić załóżmy jutro i sprzedać po jutrze pisząc umowę na siebie. Pozdrawiam i przepraszam jak już było drążone Wink Angel


RE: Umowa K/S przez nieletniego - dlugiLBN - 10-12-2017 03:01:49

(10-12-2017 00:17:39)Emikel napisał(a):  Witam, może i temat był drążony ale ja nie potrafię znaleźć odpowiedzi. Mianowicie chcę się zabawić w mały handelek Ogarem 205 tylko że posiada on papiery a ja nie posiadam 18 lat, w lutym będzie 17 i nie wiem w sumie czy to coś zmienia. Ale czy mógł bym spisać z właścicielem normalną umowę K/S. Nie będę go rejestrował ani nic podobnego. Chcę go opchnąć jak najszybciej po zakupie i spisać z przyszłym właścicielem także normalną umowę. I pytanie czy tak się da bo czytałem że można kupić i zarejestrować na nieletniego ale do ukończenia 18 nie da się tego sprzedać. Nie wiem w końcu już jak z tym jest... Mogę robić takiego dilla czy nie? Kupić załóżmy jutro i sprzedać po jutrze pisząc umowę na siebie. Pozdrawiam i przepraszam jak już było drążone Wink Angel

Patent starych handlarzy na inblanko. Wpisujesz w dwie umowy dane tego typa co ma ogara,w miejsce kupującego nie wpisujesz nikogo.Mówisz,że nie masz 18 lat i w ciągu tygodnia wypełnisz umowę danymi ojca,wujka itp Sprzedajesz teraz go temu nowemu właścicielowi wpisując w puste miejsce jego dane,jedna umowa dla niego,druga dla tego co od niego wziąłeś ogara.


RE: Umowa K/S przez nieletniego - kubu355 - 10-12-2017 03:20:21

Pod twoim podpisem wystarczy podpis rodzica bądź prawnego opiekuna. To samo dotyczy się sprzedaży pojazdu, nie musisz mieć 18 lat żeby sprzedać.


RE: Umowa K/S przez nieletniego - heli126 - 10-12-2017 10:08:32

Jeżeli małoletni jest właścicielem pojazdu, to podczas jego sprzedaży umowę podpisuje osoba dysponująca zgodą sądu (wydział rodzinny i nieletnich) na zbywanie majątku małoletniego.
Żeby wszystko było prawnie OK, to nie wystarczy podpis opiekuna prawnego (rodzica) na umowie sprzedaży. Jeśli poczekasz ze sprzedażą do "osiemnastki", nie ma problemu. Podpisujesz i sprzedajesz sam.

Przy zakupie owszem - to rodzic podpisuje za małoletniego kupującego umowę, przy czym sam małoletni też może się podpisać. Rodzic także rejestruje pojazd w imieniu małoletniego w WK.

Co do umowy in blanco: odradzam. Wątpię, że sprzedający będzie na tyle nieświadomy, iż podpisze niewypełnione umowy, albo że nie będzie chciał zweryfikować tożsamości kupującego.


RE: Umowa K/S przez nieletniego - kubu355 - 10-12-2017 13:25:10

Sprzedałem 3 motorowery nie mając 18 lat i zawsze wystarczył podpis rodzica. Nigdy nie było problemów z rejestracją. Można się odwołać na Art. 17 KC.

Zawsze możesz spisać umowę na rodzica, brata, po prostu osobę która ma powyżej 18 lat.


RE: Umowa K/S przez nieletniego - dlugiLBN - 11-12-2017 01:46:59

(10-12-2017 10:08:32)heli126 napisał(a):  Jeżeli małoletni jest właścicielem pojazdu, to podczas jego sprzedaży umowę podpisuje osoba dysponująca zgodą sądu (wydział rodzinny i nieletnich) na zbywanie majątku małoletniego.
Żeby wszystko było prawnie OK, to nie wystarczy podpis opiekuna prawnego (rodzica) na umowie sprzedaży. Jeśli poczekasz ze sprzedażą do "osiemnastki", nie ma problemu. Podpisujesz i sprzedajesz sam.

Przy zakupie owszem - to rodzic podpisuje za małoletniego kupującego umowę, przy czym sam małoletni też może się podpisać. Rodzic także rejestruje pojazd w imieniu małoletniego w WK.

Co do umowy in blanco: odradzam. Wątpię, że sprzedający będzie na tyle nieświadomy, iż podpisze niewypełnione umowy, albo że nie będzie chciał zweryfikować tożsamości kupującego.

Zdziwił byś się jacy ludzie są naiwni. Jeździłem z takim jednym handlarzem za kierowcę,w ciągu roku z 60 samochodów kupił i sprzedał takim sposobem tylko,że na córkę co jest zagranicą. Najgorsze w tym jest to,że możesz tym samochodem kogoś zabić,zrobić napad,nałapać radarów a nikt Ci tego nie udowodni bo nigdzie Cię w papierach nie ma.