Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
kupno pojazdu od spadkobiercy - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Prawo (/forumdisplay.php?fid=99)
+--- Dział: Pytania (/forumdisplay.php?fid=102)
+--- Wątek: kupno pojazdu od spadkobiercy (/showthread.php?tid=45037)



kupno pojazdu od spadkobiercy - MeraM - 24-09-2017 22:02:50

Nigdzie nie znalazłem podobnego tematu, stąd moje pytanie.
W skrócie:
Umiera właściciel pojazdu (jawka kaczka). Rzekomo, zgodnie z ostatnią wolą właściciela, jawkę odziedzicza jego córka. Jest ona zarejestrowana i opłacona.
Jakich dokumentów potrzebuje w momencie kupna pojazdu od ww. osoby?
Czy przy zakupie prawnym właścicielem musi być córka zmarłego?

będę wdzięczny za każdą pomoc


RE: kupno pojazdu od spadkobiercy - heli126 - 24-09-2017 22:22:56

Do rejestracji potrzebny będzie oryginał aktu poświadczenia dziedziczenia lub oryginał postanowienia sądowego. Taki dokument stwierdza kto nabywa spadek po zmarłym.

Jeśli majątek przejmuje wyłącznie córka zmarłego, to z nią sporządzasz umowę sprzedaży motorka i zabierasz ww. dokument (tzn. akt notarialny lub postanowienie sądowe) w oryginale. Masz wówczas dokumenty przenoszące własność w tzw. ciągłości.

W razie, gdyby spadkobierczyni nie chciała dać Ci oryginału, można dopisać na umowie sprzedaży, że zobowiązujesz się do zwrotu jej tego dokumentu w ciągu np. paru dni po dokonaniu rejestracji.

Oprócz tego musisz mieć dowód rejestracyjny Jawy (lub potwierdzenie zgłoszenia do rejestru), tabliczkę rejestracyjną i ważny przegląd techniczny.


RE: kupno pojazdu od spadkobiercy - Tomasso94 - 01-10-2017 12:14:27

tak elegancko wyjaśnione że aż zasługuje na przypięcie Smile


RE: kupno pojazdu od spadkobiercy - Texas Ranger - 01-10-2017 21:49:24

Trzeba troszeczkę sprostować, bo oryginał orzeczenia o spadku pozostaje zawsze w aktach sądu, a strona pozostaje tylko i wyłącznie odpis tego orzeczenia, który jest poświadczony za zgodność z oryginałem. Jeden egzemplarz dla strony jest wydawany bezpłatnie, za kolejne trzeba zapłacić, nie pamiętam teraz dokładnie ile, ale nie są to duże sumy.
Podobnie jest jest z aktem notarialnym, którego oryginał zostaje u notariusza, a strona/uczestnik dostaje odpis tego aktu, który jest poświadczony notarialnie. Zawsze można też każdy dokument skopiować i iść z oryginałem do notariuszu aby ten go poświadczył kopię notarialnie, coś takiego kosztuje 5 zł za stronę. Taki dokument, który jest poświadczony notarialnie jest tak samo ważny jak oryginał.

(24-09-2017 22:22:56)heli126 napisał(a):  Do rejestracji potrzebny będzie oryginał aktu poświadczenia dziedziczenia lub oryginał postanowienia sądowego. Taki dokument stwierdza kto nabywa spadek po zmarłym.

Jeśli majątek przejmuje wyłącznie córka zmarłego, to z nią sporządzasz umowę sprzedaży motorka i zabierasz ww. dokument (tzn. akt notarialny lub postanowienie sądowe) w oryginale. Masz wówczas dokumenty przenoszące własność w tzw. ciągłości.

W razie, gdyby spadkobierczyni nie chciała dać Ci oryginału, można dopisać na umowie sprzedaży, że zobowiązujesz się do zwrotu jej tego dokumentu w ciągu np. paru dni po dokonaniu rejestracji.

Oprócz tego musisz mieć dowód rejestracyjny Jawy (lub potwierdzenie zgłoszenia do rejestru), tabliczkę rejestracyjną i ważny przegląd techniczny.



RE: kupno pojazdu od spadkobiercy - heli126 - 01-10-2017 22:31:33

Racja. Dziękuję za sprostowanie.
Dokonałem skrótu myślowego Undecided

Chodziło mi o to, że nie wystarczy zwykłe ksero (skan, itp.) dokumentów spadkowych, tylko trzeba mieć odpowiednio uwierzytelnione odpisy.