Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Łańcuch chrobocze przy zmianie niektórych biegów - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Rowery Romet (/forumdisplay.php?fid=207)
+--- Dział: Rowery - Problemy techniczne (/forumdisplay.php?fid=209)
+--- Wątek: Łańcuch chrobocze przy zmianie niektórych biegów (/showthread.php?tid=44772)

Strony: 1 2


Łańcuch chrobocze przy zmianie niektórych biegów - Paul_Julian - 28-08-2017 22:32:40

Mam problem z moim Zenitem Sad Jest oryginalny 5-biegowy wolnobieg i przerzutka z napisem, którego nie mogę rozczytać, ale też oryginał.
Oczywiście śrubki regulującej nie ma...
W serwisie udało się wyregulować na 1 i 2gi bieg tylko czasem jak za szybko zmienię bieg, to łańcuch wpada między 1szy bieg a plastikową osłonę. Ale to akurat najmniejszy problem.

Gorzej, że jak wrzucę 3ci bieg i niżej, to łańcuch chrobocze tak jakby nie mógł się ustawić ( podobnie jak przy "przechodzeniu" z zębatki na zębatkę). Da się jechać, jasne, ale to prosta droga do zepsucia sprzętu albo wypadku.

Wygląda na to, jakby nie dało się wyregulować na wszystkie biegi. Przedtem był wyregulowany tylko na 2gi bieg, a z innych spadał (pomogła wymiana linki i pomoc serwisu).

Ktoś ma jakieś pomysły ? Nie bardzo mi się chce nabywać całego nowego wolnobiegu, przerzutki i manetek....


RE: Łańcuch chrobocze przy zmianie niektórych biegów - rafi555 - 28-08-2017 22:38:18

może manetka się nie nadaje?


RE: Łańcuch chrobocze przy zmianie niektórych biegów - JGNZM - 29-08-2017 01:15:58

Musi być gdzieś regulacja przerzutki. Pewnie masz przerzutkę Favorit. Ja bym dał jakieś Shimano, ja mam taką w Zenicie to jest regulacja High i Low więc nie ma problemu. A podczas tego "chrobotania" nie wyskoczy ani razu bieg? Czy przerzutka zbija bez problemu do ostatniego biegu?


RE: Łańcuch chrobocze przy zmianie niektórych biegów - Paul_Julian - 29-08-2017 20:29:20

To właśnie nie jest Favorit - jutro postaram sie cyknąć fotkę. Chciałem zostawić oryginalną przerzutke. W każdym razie... dzisiaj rozpadła sie zębatka przerzutki, i trzeba ją było zamontować na nowo i troszke rozklepać śrubkę.
Okazało sie, ze "wózek" trzeba było dokręcić imbusem, bo za mało trzymał pion na linii zębatki wolnobiegu- zębatki przerzutki, i teraz "na sucho" mniej chrobocze. Zobaczę jutro/pojutrze jak w trasie.
Wchodzą mi wszystkie biegi, ale od 3go chroboczą, tak jakby łańcuch sie nie mógł ustawić, a wiadomo jak to manetka - milimetr w górę czy w dół i już kicha. Więc używam tylko 1 i 2 , i 3jki na parę chwil dla nabrania prędkości Big Grin

JGNZM - a jaką masz manetkę do tej przerzutki Shimano ? Dźwignię oryginalną czy coś innego ?


RE: Łańcuch chrobocze przy zmianie niektórych biegów - Paul_Julian - 30-08-2017 21:09:52

Zdjęcia : http://www.tinypic.pl/nnbqp3hbp834
I tak wygląda obecnie całośc, wózek jest bardziej w pionie : http://www.tinypic.pl/u508u188qi2v


RE: Łańcuch chrobocze przy zmianie niektórych biegów - rafi555 - 30-08-2017 22:04:04

łańcuch chyba za krótki


RE: Łańcuch chrobocze przy zmianie niektórych biegów - Paul_Julian - 01-09-2017 20:21:50

Nie sądzę. Łańcuch jest oryginalny.


RE: Łańcuch chrobocze przy zmianie niektórych biegów - rafi555 - 01-09-2017 20:30:18

ale gołym okiem widać że za krótki


RE: Łańcuch chrobocze przy zmianie niektórych biegów - Paul_Julian - 01-09-2017 21:37:54

A możesz coś więcej napisać ? Co sie dzieje, jak łańcuch jest za krótki (objawy) itd. ?
Z tego, co wiem, nie był skracany, a rower jeździł poprawnie lata temu.
Wózek przerzutki został ustawiony w pion dopiero teraz.


RE: Łańcuch chrobocze przy zmianie niektórych biegów - rafi555 - 01-09-2017 22:16:01

a widziałeś kiedyś ja wygląda rower z przerzutkami? twój napinacz jest naciągnięty prawie na maxa na 2 przełożeniu !


RE: Łańcuch chrobocze przy zmianie niektórych biegów - Paul_Julian - 01-09-2017 22:31:47

Ok, to juz więcej wyjasnia Smile
Jeszcze nie sprawdzałem jak jeżdzi ( i czy w ogóle) na tym ułożeniu wózka. Na trasie bez problemu można to położenie zmienić imbusem przecież.
Przedtem był bardziej jak na tym zdjęciu (tylko została zmieniona potem przerzutka) http://pics.tinypic.pl/i/00929/v1ayd4k029vd.jpg

Tylko, ze w takim ustawieniu jak na tym starym zdjęciu ( czyli mniejsze naciągnięcie) wózek nie ma "siły", zeby ustawić łańcuch w równej linii ( jak sie patrzy na zębatki).
Powinna być taka prosta linia : https://dobresklepyrowerowe.pl/sites/dsr/files/upload/Serwis/przerzutka%20tylna/IMG_3478.JPG
I jak sobie poradzić z tym, skoro wózek nie dociska prawidłowo ?


RE: Łańcuch chrobocze przy zmianie niektórych biegów - rafi555 - 01-09-2017 22:40:02

zmień sprężynkę Tongue


RE: Łańcuch chrobocze przy zmianie niektórych biegów - Paul_Julian - 02-09-2017 11:58:23

Dzięki, ale szkoda , że nie piszesz nic więcej.. Czy potrzeba sprężynki z tego samego modelu przerzutki, czy może być nowa sprężyna z zupełnie innego modelu ? Wymieniałeś kiedys sprężynkę, jak to zrobić ?

Myślę jeszcze nad ewentualną całkowitą wymianą przerzutki na nową , jeśli nie uda sie tej naprawić. Tylko na jaką ? Shimano Eagle z 5 biegami to trochę za mało informacji jak dla mnie... Bo jeszcze do tego chyba musze wymienic manetkę wtedy.


RE: Łańcuch chrobocze przy zmianie niektórych biegów - rafi555 - 02-09-2017 14:24:08

(02-09-2017 11:58:23)Paul_Julian napisał(a):  Dzięki, ale szkoda , że nie piszesz nic więcej..

co mam pisać mów, czego nie rozumiesz Wink

z wymianą jest sporo roboty, ja bym zamontował oryginalnego favorita i spokój, a i jeszcze zobacz jaką ilość ogniw łańcucha w oryginale miały zenity


RE: Łańcuch chrobocze przy zmianie niektórych biegów - charper - 03-09-2017 19:15:18

z własnego doświadczenia w charcie powiem, że favorit jest tylko trochę lepszy od tych łańcuchów bez producenta. Aktualnie poszukuję innych łańcuchów.