Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Czy da się uratować? Rama Romet Jubilat. - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Rowery Romet (/forumdisplay.php?fid=207)
+--- Dział: Rowery - Pozostałe pytania (/forumdisplay.php?fid=210)
+--- Wątek: Czy da się uratować? Rama Romet Jubilat. (/showthread.php?tid=44244)



Czy da się uratować? Rama Romet Jubilat. - kacperszkudlarek - 06-07-2017 11:57:44

Cześć, mam pytanie, ponieważ na strychu w moim domu leży Romet Jubilat (niestety nie wiem czy 1 czy 2 Undecided) Czy da się rozdzielić ramę na 2 części? Dokładnie chodzi mi o to czy mogę rozdzielić, na zawiasie (nie wiem jakie są poprawne nazwy) Przednią część od tylnej części. Chciałbym tak zrobić ponieważ tylna rama jest zmasakrowana spawarką (cud że się nie urwała podczas jazdy xd) a przednia rama wygląda ładnie. Pytam się ponieważ nie znam aż tak się na rowerach polskiej produkcji. Z góry dziękuje za wszelką pomoc. Za odpowiedzi typu 'chyba piorun cię strzelił' lub inne takiego typu dziękuje.


RE: Czy da się uratować? Rama Romet Jubilat. - Odrestaurator - 06-07-2017 12:09:45

Rama na złom
rozdzielić może i się da ale złożyć nie za bardzo
za 5-10zł kupisz nową dobrą ramę na złomie


RE: Czy da się uratować? Rama Romet Jubilat. - rafi555 - 06-07-2017 14:10:10

kontóweczką rozdzielisz idealnie, nowe pół ramy, spawarka, i klękajcie narody


RE: Czy da się uratować? Rama Romet Jubilat. - Wigrus - 06-07-2017 22:12:19

To się kompletnie mija z celem. Poza tym, żeby znaleźć kawałek zdrowej ramy to trzeba się będzie naszukać, a dostać całą w ładnym stanie to żaden problem.


RE: Czy da się uratować? Rama Romet Jubilat. - rafi555 - 06-07-2017 23:27:06

chyba że kolega z forum któremu pękł zawias z przodu sprzeda ci tył ramy


RE: Czy da się uratować? Rama Romet Jubilat. - Olivander - 07-07-2017 01:34:46

(06-07-2017 11:57:44)kacperszkudlarek napisał(a):  Czy da się rozdzielić ramę na 2 części?
Drogi Kacprze,

owsziem, da się rozdzielić taki zawias i to jest nietrudne, oraz odwracalne.

Trzpień zawiasu to jest pręt z niskowęglowej czarnej stali o średnicy 9mm, długości 7cm, wspawany ("heftnięty") powierzchownie, bardziej od dołu zawiasu, a w ogóle, lub o wiele słabiej od góry. Zaszlifuj troszeczke fleksą od góry, a od dołu albo fleksą z małą tarczą (tak zrobiłem ja) albo np kulką ciut większą niż 1 cm. Następnie wybij, najlepiej od dołu (najlepszy dostęp), mniejszym, np 8mm, dużo twarszym wybijakiem i cięźkim młotkiem.

Montując z powrotem, możesz wspawać tę samą oś na miejsce, rownie badziewnie jak oryginalnie, ale moźesz też dać tam śrubę, z porządną nakrętką. Będziesz mógł montowć i demontować rower wielokrotnie, smarować i dbać. Niełatwo będzie znaleźć śrubę 9mm z gładką częścią długości 7 cm, ale się da, albo możesz zlecić wytoczyć, ze szlachetniejszego materiału.

Przy okazji, trzpień zawiasu tego typu jest obejmowany przez kołnierz przedniej części zawiasu, który jest jedynie zgięty w kształt litery "C". Gdy ruszasz tym zawiasem, "C" się zaciska i rozluźnia, co powoduje że nie smarowany i zardzewiały, ten zamek doznaje uszkodzeń strukturalnych i często pęka. Doradzam zaspawanie tego "C" w rurkę, tworząc "O". Potem trzeba wiertarką odtworzyć rozmiar dziury 9mm. Może też wzmocnić cienkie obejmie, jeśli slogując i wybijając uszkodziłeś je.

Polecam się. Unikaj lakierników, udających mechaników. Szerokości!


RE: Czy da się uratować? Rama Romet Jubilat. - Odrestaurator - 07-07-2017 12:39:01

Tylko po co rozdzielać (czyt. niszczyć) dobrą ramę, żeby złożyć jedną dobrą ? :FBig Grin
Poza tym po tym zabiegu to miejsce na ramię będzie tak zniszczone że potrzeba będzie lakierować, szlifować, spawać... robota x2
w dodatku w przypadku gdy druga rama jest w ładnym lakierze roll
no jak dla mnie co najmniej bardzo bez sensu


RE: Czy da się uratować? Rama Romet Jubilat. - gruha - 25-07-2017 13:31:14

(06-07-2017 11:57:44)kacperszkudlarek napisał(a):  Cześć, mam pytanie, ponieważ na strychu w moim domu leży Romet Jubilat (niestety nie wiem czy 1 czy 2 Undecided) Czy da się rozdzielić ramę na 2 części? Dokładnie chodzi mi o to czy mogę rozdzielić, na zawiasie (nie wiem jakie są poprawne nazwy) Przednią część od tylnej części. Chciałbym tak zrobić ponieważ tylna rama jest zmasakrowana spawarką (cud że się nie urwała podczas jazdy xd) a przednia rama wygląda ładnie. Pytam się ponieważ nie znam aż tak się na rowerach polskiej produkcji. Z góry dziękuje za wszelką pomoc. Za odpowiedzi typu 'chyba piorun cię strzelił' lub inne takiego typu dziękuje.
Kolego, chętnie od Ciebie odkupię tą ramę, pod warunkiem, że zawias jest cały i sprawny!


RE: Czy da się uratować? Rama Romet Jubilat. - kacperszkudlarek - 08-08-2017 19:56:28

Przepraszam że tak długo, ale nie wiem. Narazie rower jest na strychu.