Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Romet 50-T-1 elektronik 1981 by JGNZM - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Nasze Romety (/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Wątek: Romet 50-T-1 elektronik 1981 by JGNZM (/showthread.php?tid=44191)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


RE: Romet 50-T-1 elektronik 1981 by JGNZM - JGNZM - 30-12-2017 00:54:50

Tomasz-pr110, cewka do skutera. Kosztuje około 15 zł.
Stqc, zobaczę jak wyjdzie w praniu z tą cewką. Co do modułu, myślisz że ja nie planowałem tego zrobić? Mam takich kostek kilka ale gdyby nie to, że bez kostki już jest miejsca na styk to bym ją zastosował. Po prostu z kostką bym nawet schowka nie założył.
Adam104100, ten amortyzator to tylko chwilowo był. Teraz już są założone te co powinny tu być.
Jutro wyślę zdjęcia.


RE: Romet 50-T-1 elektronik 1981 by JGNZM - joozek - 30-12-2017 01:01:10

Wymień koniecznie te podkladki podkladow kolejowych, nad cybantami kierownicy. No chyba, ze to przeciwwagi, by ja dociazyc i by nie drgala.
Pozdrawiam Big Grin

Rozwiertak super sprawa, do tego pamieta czasy PRLu


RE: Romet 50-T-1 elektronik 1981 by JGNZM - JGNZM - 30-12-2017 23:01:59

Podkładki wymienione! Nie zrobiłem zdjęcia ale może je zauważysz na zdjęciach Wink
Ostatecznie T-1 będzie wyglądała mniej więcej tak:



Wiązka kabli wygląda tak, musiałem osobno zmasować zapłon, bo oryginalnie pośredniczy w tym moduł, ale ja robiłem to przez dwie kostki, przez to moduł nie pośredniczy w tym jak powinien. Wszystkie światła aktualnie działają Wink

Miałem mały problem ze sprzęgłem, bo dałem grubą podkładkę pod kosz i przez to sprzęgło nie działało jak powinno i nie wysprzęglało wału.

I koła, wszystko oprócz szprych i nypli jest oryginalne Smile Własnoręcznie zaplecione i wycentrowane.


RE: Romet 50-T-1 elektronik 1981 by JGNZM - JGNZM - 06-01-2018 18:19:56

W końcu nastała ta chwila Heart
Po paru godzinach szukania przyczyny czemu nie pali na kopkę, postanowiłem go uruchomić na pych. Załapał i jakoś chodził, ale miał bardzo ciężko. Albo gaźnik do du*y albo za ciasno spasowany cylinder z tłokiem.

Przyszły naklejki Big Grin



Które nakleiłem.




A tu światła, są baardzo mocne. To bardzo dobra wiadomość, byle nie paliło żarówek :F


RE: Romet 50-T-1 elektronik 1981 by JGNZM - Rometowiec14 - 06-01-2018 20:52:57

Świetnie wygląda z naklejkami Wink


RE: Romet 50-T-1 elektronik 1981 by JGNZM - bubzon - 07-01-2018 18:33:25

Fajna robota, mam też podobnego bzyka i mam nadzieję, że kiedyś się za niego wezmę. Jest już skompletowany i nawet zapłon od charta. Co do modułu, to faktycznie z tym oryginalnym ciasno tam, ale ja zamówiłem na olx moduł od gościa i on takie płaskie robi i do schowka fajnie wchodzi. Pewnie można się dogadać i inną obudowę nawet
https://www.olx.pl/oferta/ulepszony-modul-zaplonowy-romet-chart-unitra-gl-133-przesylka-od-8zl-CID5-IDiCmCz.html#0cde57d2f6

Fajnie z cewką mi podpowiedziałeś, bo oryginalna butelkowa psuje efekt, a tutaj udało się ukryć, świetna sprawa. Próbowałeś go już odpalać? Coś czytam, że ma ciężko. Ja trochę z tym zapłonem walczyłem i jeśli to jest oryginalny od charta, to nie będzie chodził jak trzeba. Chyba, że masz wersję z motoryny. Gdzieś tutaj temat mam i znalazłem informacje na elektrodzie. Wał charta kręci się w drugą stronę niż tutaj, dlatego trzeba zmienić biegunowość impulsatora, odlutowujesz dwa przewody i lutujesz odwrotnie. W razie czego jakby nie chciał odpalić i strzelał z gaźnika. Można to poznać, bo iskra wtedy tak jakby późno występuje na świecy i czasem widać jakby znikała. Przerabiałem temat.

Żarówkę jaką masz przodu? Normalną od charta? U mnie pali wszystkie żarówki jak dodam gazu na tym zapłonie,a cewek od ładowania nawet nie wykorzystałem.

Naklejki faktycznie niezłą robotę robią.

Ramkę licznika normalnie da się wymienić? Nigdy nie próbowałem, ona jakoś zaciskana jest?

Mam jeszcze pytanie co do centrowania, bo też mam bicie w przednim kole góra dół i gościu, który się tym zajmuje powiedział mi, że lepiej nową obręcz kupić. U mnie normalnie kierownica w rękach podskakuje podczas jazdy. Ciężko to korygować?


RE: Romet 50-T-1 elektronik 1981 by JGNZM - JGNZM - 07-01-2018 22:00:52

(07-01-2018 18:33:25)bubzon napisał(a):  Fajnie z cewką mi podpowiedziałeś, bo oryginalna butelkowa psuje efekt, a tutaj udało się ukryć, świetna sprawa. Próbowałeś go już odpalać? Coś czytam, że ma ciężko. Ja trochę z tym zapłonem walczyłem i jeśli to jest oryginalny od charta, to nie będzie chodził jak trzeba. Chyba, że masz wersję z motoryny. Gdzieś tutaj temat mam i znalazłem informacje na elektrodzie. Wał charta kręci się w drugą stronę niż tutaj, dlatego trzeba zmienić biegunowość impulsatora, odlutowujesz dwa przewody i lutujesz odwrotnie. W razie czego jakby nie chciał odpalić i strzelał z gaźnika. Można to poznać, bo iskra wtedy tak jakby późno występuje na świecy i czasem widać jakby znikała. Przerabiałem temat.
Nie rozumiem sensu zmiany polaryzacji impulsatora, skoro magneto i tak tworzy pole magnetyczne o zarysie sinusoidalnym, czyli zapłon będzie produkował prąd zmienny, tak samo impulsator. Silnik pracuje teoretycznie dobrze, tylko tyle, że ma problem z wkręceniem się na obroty a wolnych nie chce utrzymać. Wydaje mi się, że to wina zbyt ciasno spasowanego tłoka i cylindra oraz gaźnika aniżeli impulsatora. Zapłon ustawiałem czujnikiem zegarowym, występuje około 2,80mm przed GMP i tak też jest z iskrą. Chociaż spróbować można zrobić to co pisałeś, ale wg mnie nie ma to sensu, lecz kto wie.
Cytat:Żarówkę jaką masz przodu? Normalną od charta? U mnie pali wszystkie żarówki jak dodam gazu na tym zapłonie,a cewek od ładowania nawet nie wykorzystałem.
Żarówkę mam od Charta 25/25W. Ona jest podłączona jak fabryczne w Charcie, czyli prąd z obydwóch cewek idzie na żarówkę. Światło tylne i klakson (na prąd zmienny) mam na cewkach ładowania, które są zmasowane (tym wspólnym przewodem z zapłonu). Przypomnę tylko, że org cewki są bezmasowe.
Cytat:Naklejki faktycznie niezłą robotę robią.

Ramkę licznika normalnie da się wymienić? Nigdy nie próbowałem, ona jakoś zaciskana jest?
Ramkę licznika, jak masz brzydką, to kupujesz nową na stolmot (link jest gdzieś wcześniej) i zakładasz nową. Ale uważaj, bo łatwo można ją od zewnątrz zgiąć. Tak, jest zaciskana na całym obwodzie, ja to u siebie zacisnąłem uderzając tępym śrubokrętem.
Cytat:Mam jeszcze pytanie co do centrowania, bo też mam bicie w przednim kole góra dół i gościu, który się tym zajmuje powiedział mi, że lepiej nową obręcz kupić. U mnie normalnie kierownica w rękach podskakuje podczas jazdy. Ciężko to korygować?
Bicie góra-dół bardzo ciężko się reguluje, chyba nawet nie da się go w 100% zlikwidować. Przynajmniej nie z moimi umiejętnościami. Aczkolwiek da się je zminimalizować.


RE: Romet 50-T-1 elektronik 1981 by JGNZM - bubzon - 07-01-2018 22:58:32

(07-01-2018 22:00:52)JGNZM napisał(a):  Nie rozumiem sensu zmiany polaryzacji impulsatora, skoro magneto i tak tworzy pole magnetyczne o zarysie sinusoidalnym, czyli zapłon będzie produkował prąd zmienny, tak samo impulsator. Silnik pracuje teoretycznie dobrze, tylko tyle, że ma problem z wkręceniem się na obroty a wolnych nie chce utrzymać. Wydaje mi się, że to wina zbyt ciasno spasowanego tłoka i cylindra oraz gaźnika aniżeli impulsatora. Zapłon ustawiałem czujnikiem zegarowym, występuje około 2,80mm przed GMP i tak też jest z iskrą. Chociaż spróbować można zrobić to co pisałeś, ale wg mnie nie ma to sensu, lecz kto wie.


Poszukaj mojego tematu miałem to samo. Jakaś różnica widać jest, znalazłem na elektrodzie jakiś temat i sprawdziłem. To tylko 2 przewody. Wcześniej gaźniki zmieniałem, ustawiałem gmp po kilka razy wczęśniejszy i późniejszy i już prawie się poddałem, a jaki był mój zachwyt gdy po odwróceniu biegunowości wszystko zaśpiewało. Normalnie szok, zdziwiony byłem, że nigdzie nikt o tym nie pisał. Objawy dokładnie jak u ciebie. Przez to ten moduł z olx kupiłem, bo myślałem, że jest spalony. Rezystancje na cewkach wszystkich i impulsatorze sprawdzałem i niby w porządku, a nie palił jak trzeba.
Ludzie też mi doradzali, żeby gaźnik sprawdzać, ale miałem platynkowy zapłon na podmianę i wszystko latało na nim.

Mam temat, poczytaj:
http://www.chlopcyrometowcy.pl/showthread.php?tid=32177&pid=530334#pid530334


RE: Romet 50-T-1 elektronik 1981 by JGNZM - JGNZM - 07-01-2018 23:16:49

Rzeczywiście. Jutro spróbuję i zobaczę jakie będą efekty Smile


RE: Romet 50-T-1 elektronik 1981 by JGNZM - bubzon - 07-01-2018 23:41:19

Jeszcze jedna rzecz mi przyszła na myśl, niestety po zmianie biegunowości.
Teoretycznie powinien chyba na popych do tyłu odpalić w takiej konfiguracji i pracować normalnie, nie wiem tylko czy masz ochotę na eksperymenty.


RE: Romet 50-T-1 elektronik 1981 by JGNZM - JGNZM - 08-01-2018 22:05:08

Niestety, twoja teza się nie sprawdziła. Zmieniłem biegunowość, to silnik nawet nie odezwał się. Zmieniłem za to gaźnik, co prawda wizualnie patrząc to też trup, i było ciut lepiej ale zaś i tak miał problemy. Dostanę od znajomego dobry gaźnik GM12F, który jest w 100% sprawny. Zobaczę w weekend jakie będą efekty.


RE: Romet 50-T-1 elektronik 1981 by JGNZM - bubzon - 09-01-2018 01:00:36

To dziwne, u mnie 100% podziałało, a zapłon właśnie od charta.


RE: Romet 50-T-1 elektronik 1981 by JGNZM - JGNZM - 09-01-2018 01:21:41

Tylko problem jest taki, że ten silnik jak odpali (na pych bez problemu), to pracuje normalnie, nie strzela ani nic. Problemem jest wejście na wyższe obroty i utrzymanie wolnych. A to wina gaźnika raczej


RE: Romet 50-T-1 elektronik 1981 by JGNZM - skinder - 09-01-2018 01:28:58

Miałem podobny problem i powodem był uszkodzony moduł. Po wymianie na inny zaczął chodzić tak jak trzeba.


RE: Romet 50-T-1 elektronik 1981 by JGNZM - Artur - 09-01-2018 13:10:42

(09-01-2018 01:21:41)JGNZM napisał(a):  Tylko problem jest taki, że ten silnik jak odpali (na pych bez problemu), to pracuje normalnie, nie strzela ani nic. Problemem jest wejście na wyższe obroty i utrzymanie wolnych. A to wina gaźnika raczej

Niekoniecznie. Jak zapłon ma problem, to może mieć kłopot z szybszą generacją iskry. Nie pytaj, dlaczego, ale czasem się mi tak zdarzało. Wink

Też próbowałem kiedyś wrzucać zapłon z Charta (do 023), i co ja się z nim namęczyłem... padł moduł, później cewki cudowały, obeszło się cewki dzwonkowym to znowu WN coś miała problem... aż wróciłem do tradycyjnego. Grunt to mieć dobre i pewne części. Objawy były podobne - najpierw odpalał ledwo-ledwo, jak zaczął odpalać - to nie chciał się wkręcać.