Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
PWU Łucznik typ 8 - czyli mój pierwszy prawdziwy zabytek :) - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Rowery Romet (/forumdisplay.php?fid=207)
+--- Dział: Inne rowery PRL (/forumdisplay.php?fid=238)
+--- Wątek: PWU Łucznik typ 8 - czyli mój pierwszy prawdziwy zabytek :) (/showthread.php?tid=42327)



PWU Łucznik typ 8 - czyli mój pierwszy prawdziwy zabytek :) - Majerano - 09-12-2016 21:40:07

Siema.
Przedstawiam wam moją przedwczorajszą zdobycz czyli Radomski rower damsko-turystyczny wyprodukowany gdzieś w latach 35-37.
Rower można by powiedzieć że sprawny jest jedynie trochę luz na korbie ale to na spokojnie się zrobi.
Kilka słów o oryginalności roweru:
No niestety nie posiada błotników, osłony łańcucha, hamulca dociskowego oraz tabliczki ozdobnej na główce ramy Confused Sad
Z rzeczy nie oryginalnych są: siedzenie, piasta koła tylnego (produkcji firmy Torpedo z 1939r.), szprychy (prawie wszystkie Rometowskie) i prawdopodobnie rafki (nie jestem na 100% pewny).
Oponki Stomile 94r, 96r nie spękane co mnie bardzo cieszy Big Grin
W planach gruntowny remont, mam już speca od rozplatania i zaplatania kół i postawienie w pokoju Big Grin





W najbliższym czasie dam lepsze fotki Smile
Jak się podoba? Smile


RE: PWU Łucznik typ 8 - czyli mój pierwszy prawdziwy zabytek :) - rafi555 - 09-12-2016 21:42:17

fajny chciałbym takiego mieć


RE: PWU Łucznik typ 8 - czyli mój pierwszy prawdziwy zabytek :) - Majerano - 09-12-2016 22:21:12

(09-12-2016 21:42:17)rafi555 napisał(a):  fajny chciałbym takiego mieć
Ja to nawet o takim nie marzyłem bo wiedziałem że to jest coś nie do zdobycia a tu proszę trafiło się jak ślepej kurze ziarno Big Grin Smile


RE: PWU Łucznik typ 8 - czyli mój pierwszy prawdziwy zabytek :) - Dawdzio - 10-12-2016 11:35:08

Piękny rower. Piastę tylną bym zostawił. Skoro jest z 1939r. to nie ma wiele mniej lat od roweru, a jednocześnie też jest wiekowa. Do Wigier by nie pasowała, tu - jak najbardziej.


RE: PWU Łucznik typ 8 - czyli mój pierwszy prawdziwy zabytek :) - Majerano - 10-12-2016 16:45:36

(10-12-2016 11:35:08)Dawdzio napisał(a):  Piastę tylną bym zostawił. Skoro jest z 1939r. to nie ma wiele mniej lat od roweru, a jednocześnie też jest wiekowa.
Jak na razie będzie musiała zostać ta bo znaleźć oryginalną AFS graniczy z cudem, no jest sprawna.

Dzisiaj z rana sobie rozebrałem korby. O dziwno nie było żadnych problemów z wybijaniem klinów oraz wykręcaniem bieżni wianków. Niestety z wianków zostały tylko kulki, mam nadzieje że dobierze się współczesne.

Po wstępnym czyszczeniu chrom lepszy niż na nie jednym Wigry :F




Znaczek FB (Fabryk Broni Łucznik) świadczący o oryginalności elementu.



Pedałów również nie ominie naprawa Sad


Ktoś by polecił jakiś odrdzewiacz żeby oczyścić chromy i psiknąć bezbarwnym antykorozyjnym.


RE: PWU Łucznik typ 8 - czyli mój pierwszy prawdziwy zabytek :) - wnusiu94 - 10-12-2016 20:02:37

Chromów już nie odratujesz bo mają wżery.


RE: PWU Łucznik typ 8 - czyli mój pierwszy prawdziwy zabytek :) - Majerano - 20-12-2016 17:32:51

Jak na razie Łuczniczek stoi rozebrany, korby czekają na złożenie, łańcuch zażywa kąpieli w nafcie.



Ktoś odszyfruje oznaczenie PZP?



Mikołaj mu przyniósł kuleczki do korb i zapinkę łańcucha.




RE: PWU Łucznik typ 8 - czyli mój pierwszy prawdziwy zabytek :) - f126 - 20-12-2016 19:32:11

(20-12-2016 17:32:51)Majerano napisał(a):  Ktoś odszyfruje oznaczenie PZP?

Tam jest nabite PZPT, u ciebie ta ostatnia literka słabo się odbiła. Skrót oznacza "Zakłady Przemysłu Terenowego", ale nie jestem pewien od czego pochodzi to pierwsze "p". Polskie ? Państwowe ? A może od rejonu kraju ? W necie znalazłem dwa tropy:
- PZPT Przemyśl
- Podlaskie Zakłady Przemysłu Terenowego, Biała Podlaska

Skoro "Łucznik" to mamy Radom, więc geograficznie rzeczywiście pasowałoby to do którejś z tych dwóch opcji.


RE: PWU Łucznik typ 8 - czyli mój pierwszy prawdziwy zabytek :) - Majerano - 23-12-2016 13:51:09

Korby złożone Smile Na naprawe czekają jeszcze pedały.
Ładna choinka prawda? Big Grin



RE: PWU Łucznik typ 8 - czyli mój pierwszy prawdziwy zabytek :) - Majerano - 13-03-2017 22:07:21

Choć jego stomie są w bdb stanie to nie są przeznaczone do tego typu obręczy.
Kupiłem już opony z kołnierzem teraz tylko czekają na dętki i centrowanie Smile


Jeśli ktoś jest ciekawy co to za marka to RUBENA V19 28 x 1 1/2

A stomilki wpadną do innego roweru - o nim może kiedy indziej Wink

Jeśli chodzi o "gruntowy remont" to na razie się z nim wstrzymałem ponieważ rower jest sprawy. Pieniądze uzbierane na remont wole wydać na brakujące części, wiec jeśli ktoś posiada siodełko Minerwa piastę AFS i resztę... BLE BLE BLE to niech się pilnie do mnie zgłosi Big Grin


RE: PWU Łucznik typ 8 - czyli mój pierwszy prawdziwy zabytek :) - Majerano - 25-03-2017 18:31:42

Także ten pierwsza wiosenna jazda zaliczona.




Jak widać rower jeszcze ma bardzo dużo braków Sad ale już można nim jeździć Big Grin
Co do chwytów trzeba coś z nimi zrobić bo na taśmie toto być nie bedzie, a nowe nie wchodzą w grę (wystarczy że już opony są nowe i siedzenie 40 lat młodsze Sad )


RE: PWU Łucznik typ 8 - czyli mój pierwszy prawdziwy zabytek :) - Majerano - 02-04-2017 10:52:22

I etap prac renowacji chwytów rozpoczęty czyli przygotowanie kierownicy (szlifowanie) oraz występne klejenie.




Poza tym zdobyłem piastę Torpedo a raczej jej samą "obudówkę"?




A tu ta która teraz w kole siedzi:


Oraz lampę karbidową "Saxonia" która postaram się zreanimować jakoś bo jak widać ma dużo braków Sad





Jak na razie to tyle jeśli chodzi od damkę Wink


RE: PWU Łucznik typ 8 - czyli mój pierwszy prawdziwy zabytek :) - pajak - 02-04-2017 11:21:31

Rowerek ładny mimo braków, ostatnie znaleziska świetne szczególnie ta lampka, normalnie cudo. Pozdrawiam


RE: PWU Łucznik typ 8 - czyli mój pierwszy prawdziwy zabytek :) - Majerano - 21-07-2017 14:58:17

Ze złomem nic ciekawego się aktualnie nie dzieje stoi i zbiera kurz. Prawdopodobnie pójdzie do sprzedania.