Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Rodzaje sprzęgieł dezamet - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: ROMET F.A.Q (/forumdisplay.php?fid=163)
+--- Wątek: Rodzaje sprzęgieł dezamet (/showthread.php?tid=37767)



Rodzaje sprzęgieł dezamet - TheNight - 12-11-2015 00:25:26

Postaram się przedstawić wam mniej więcej wszystkie modele sprzęgieł występujących w dezametach 023/019 itd (z wyjątkiem 027).
Modeli sprzęgieł było w dezametach kilka najbardziej pospolitym było Sprzęgło dwu-tarczowe trzy-bolcowe takie jak na tym zdj:
Występowanie: Większość dezametów
Info: Najczęściej spotykane sprzęgło w naszych rodzimych silnikach.


Schemat:



Występowały różne warianty poszczególnych elementów tego sprzęgła.
Kosz sprzęgłowy z 4 dużymi otworami:

Kosz sprzęgłowy z 4 małymi otworami:

Kosz sprzęgłowy z 6 małymi otworami:


Otwory te miały na celu prawdopodobnie odchudzenie kosza sprzęgłowego i polepszenie przepływu oleju w sprzęgle.

Kosze posiadały też "tryb"
Zaspawany:

Wprasowany:


Istniały też dwa typy zabieraków sprzęgła:

Stary Typ:


Nowy Typ: (Umożliwiał zdjęcie tarcz sprzęgła bez konieczności wykręcania zabieraka)


Zabezpieczenie zabieraka nowego typu:


Możemy napotkać też tarcze sprzęgłowe
Standardowe Korkowe:


Oraz wykonane w całości z tworzywa:





Pozostałe sprzęgła zbytnio nie odbiegały od schematu przedstawionego w wyż. wymienionym sprzęgle. Do ciekawszych odmian można zaliczyć:

Sprzęgło cztero-bolcowe dwu-tarczowe
Występowanie: Dezamet S38
Info: Sprzęgło występujące prawdopodobnie w pierwszych wersjach silników s38.




A tu taka mała ciekawostka sprzęgło 4 bolcowe z nietypowym zabierakiem:



Sprzęgło 3-Tarczowe 3-Bolcowe
Występowanie: Pierwsze wersje silnika 019
Info: Z tego sprzęgła wkrótce zrezygnowano gdyż konstruktorzy doszli do wniosku iż dezamet nie potrzebuje tak mocnego sprzęgła
Różniło się trochę wymiarami. Po dokładne wymiary i więcej zdjęć odsyłam do tematu:
http://chlopcyrometowcy.pl/showthread.php?tid=33473&page=3
Schemat i porównanie do sprzęgła standardowego:


Sprzęgło Odśrodkowe
Występowanie: Dezamety z automatyczną skrzynią biegów np. 010
Info: Sprzęgło diametralnie różne od wyżej zaprezentowanych. Wraz z dodaniem gazu sprzęgło mocniej się zaciskało.


Sprzęgło z bolcami zabezpieczanymi nakrętką m6 zamiast zawleczek:


Dziękuje za uwagę Smile W razie zauważenia jakichkolwiek błędów proszę poinformować mnie na pw lub w temacie Smile


RE: Rodzaje sprzęgieł dezamet - ananas - 13-11-2015 23:53:56

Jesteś pewny, że sprzęgło z nakrętkami występowało fabrycznie?


RE: Rodzaje sprzęgieł dezamet - Kanilox - 14-11-2015 00:40:39

To ostatnie to raczej czyjaś modyfikacja.


RE: Rodzaje sprzęgieł dezamet - Szatek - 14-11-2015 09:27:44

(12-11-2015 00:25:26)TheNight napisał(a):  Info: Z tego sprzęgła wkrótce zrezygnowano gdyż konstruktorzy doszli do wniosku iż dezamet nie potrzebuje tak mocnego sprzęgła

A skąd ta informacja?

Zrezygnowano ze sprzęgła trzytarczowego ze względu na brak odpowiedniego tworzywa do jego produkcji - te sprzęgła pękały.

Koło przekładni stałej do sprzęgła trzytarczowego było z trzema otworami i pod wieloklin wałka zdawczego do 019.

To sprzęgło miało fabrycznie bakelitowe tarcze sprzęgłowe.


RE: Rodzaje sprzęgieł dezamet - bartosz1907 - 14-11-2015 11:13:53

bardzo ciekawy temat, czy możliwe było by "dopasowanie" poszczególnych typów sprzegieł do typów silników dalej do typów motorowerów a jeszcze dalej do lat produkcji?

w każdym razie szacun dla TheNight za podjęcie poważnego tematu bo postów typu "ile wyciągnie komar z kołem od motorynki i silnikiem od tarpana" jest już wystarczająco dużo :-)


RE: Rodzaje sprzęgieł dezamet - TheNight - 15-11-2015 12:26:35

Co do sprzęgła z 019 to na kilku forach przeczytałem taką informację. Jak by nie patrzeć to i w mojej wypowiedzi jest trochę prawdy ;D
Co do nakrętek na bolcach to chodzą różne opinie. Prawdy i tak pewnie się nie dowiemy proponuje traktować to jako ciekawostkę do puki nie będziemy mieli dowodów Smile
Informacje o Kołach przekładni stałych planowałem dodać jednak się rozmyslilem Po powrocie do domu może zrobię aktualizacje tematu Smile


RE: Rodzaje sprzęgieł dezamet - Emikel - 15-11-2015 14:57:05

Osobiście to jeszcze słyszałem że w kadetach może nie we wszystkich ale były, zamiast zawleczek to taki drut który przechodził przez wszystkie dziurki na zawleczki. Sam się osobiście z tym spotkałem, i nie wyglądało to na wiejski tuning.


RE: Rodzaje sprzęgieł dezamet - Quake96 - 15-11-2015 15:24:29

To jeden ze sposobów na padające zawleczki. Zamiast nich ludzie dawali np. szprychę rowerową :F


RE: Rodzaje sprzęgieł dezamet - bartosz1907 - 15-11-2015 15:52:16

może troche obok tematu ale może ktoś wie czy można obecnie gdzieś dokupić sprężynę do sprzęgła automatycnego ( silnik 010) - tą okrągłą, blokującą pokrywę sprzęgła ( przedostatnie zdjecie u góry pośrodku)


RE: Rodzaje sprzęgieł dezamet - Emikel - 15-11-2015 16:09:29

(15-11-2015 15:52:16)bartosz1907 napisał(a):  może troche obok tematu ale może ktoś wie czy można obecnie gdzieś dokupić sprężynę do sprzęgła automatycnego ( silnik 010) - tą okrągłą, blokującą pokrywę sprzęgła ( przedostatnie zdjecie u góry pośrodku)

Łatwiej chyba znaleźć całego pegaza z 010 niż części do niego Big Grin Wiem o którą chodzi i to dość specyficzna sprężynka bardzo miękka itd. sam posiadam owego pegaza Smile


RE: Rodzaje sprzęgieł dezamet - Piotrek_j - 29-11-2015 02:09:58

(15-11-2015 15:52:16)bartosz1907 napisał(a):  może troche obok tematu ale może ktoś wie czy można obecnie gdzieś dokupić sprężynę do sprzęgła automatycnego ( silnik 010) - tą okrągłą, blokującą pokrywę sprzęgła ( przedostatnie zdjecie u góry pośrodku)

Bartku myślę ze bez problemu można ją dorobić lub nawet dopasować ze sprzęgieł chińskich, spręzyna ta w porównaniu z innymi sprężynami występującymi w sprzęgłach tarczowych dezametu jest bardzo miękka.