Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Problem z założeniem magneta - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Elektryka (/forumdisplay.php?fid=222)
+--- Wątek: Problem z założeniem magneta (/showthread.php?tid=37321)

Strony: 1 2 3


Problem z założeniem magneta - nowykomar74 - 06-10-2015 00:39:16

Hej, kupiłem sobie niedawno swojego pierwszego komara. Jak zwykle wszystkie moje zakupy są typu " do poprawek " w tym wypadku sprzedawca napisał "brak iskry". Generalnie wymieniłem cewkę i wszystko wydawało się zmierzać ku dobremu, widziałem światełko w tunelu, ale pojawił się problem. Przy zakręcaniu magneta okazało się, że brakuje klina. Znaczy się brakuje miejsca gdzie klin wsadzić. Tzn. na magnecie miejsce na klin jest a na wale już nie ma. I moje pytanie czy to można jakoś ominąć? Czy mam złe magneto czy wał jest do kitu? No ale jak może być wał bez nacięcia na klin? Ja nie wiem nie orientuje się. Liczę na wasze doświadczenie, pomysły itd. itp.

Teoretycznie mam drugi wał z miejscem na klin dołączony w "gratisie" razem z połową silnika do mojej maszyny. Czy jedynym rozwiązaniem jest przekładka wału, czy dużo z tym roboty?

Proszę o pomoc!
A i jak przyjdzie coś tłumaczyć to proszę łopatologicznie

P.S Komar z roku 74 co do numeracji silnika nie pamiętam jutro sprawdzę i powiem.

Liczę na szybką pomoc, bo mi tłok rdzewieje!


RE: Problem z założeniem magneta - Blusik - 06-10-2015 00:42:09

A moze ktoś wal ma opak zalożył xd strone z sprzęgła na strone magneta pokaz zdjecia

Wysłane z mojego PSP5504DUO przy użyciu Tapatalka


RE: Problem z założeniem magneta - rumun - 06-10-2015 00:42:14

Masz na wale ścięty klin. Poszukaj dobrze tego miejsca i wydłub resztki. Przyjrzyj się dobrze z bliska a znajdziesz.


RE: Problem z założeniem magneta - JGNZM - 06-10-2015 00:51:31

Dokładnie jak piszą koledzy wyżej, masz ścięty klin, musisz wziąć jakaś lupę i poszukać go. On gdzieś tam musi być.


RE: Problem z założeniem magneta - nowykomar74 - 06-10-2015 23:54:51

Faktycznie, było tak jak mówicie. Ścięty klin, wcześniej nie zwróciłem na to uwagi. Tylko nie mogę go wydłubać, macie jakieś patenty? Raczej boje się napieprzać w to młotkiem. Lekko stukałem ale to nic nie dało. Jak coś nie idze to trzeba wziąć większy młot? A i jeszcze jedno pytanie jak już wygrzebie stary klin jaki i gdzie kupić nowy?


RE: Problem z założeniem magneta - marcodado - 07-10-2015 00:10:02

Poproś kogoś, aby Ci jakieś ciężkie żelastwo podstawił pod wał jak będziesz uderzał w ten klin. Weż coś ostrego i uderzaj w ścięty klin na jednej z końcówek tego klina aby się wysunął.


RE: Problem z założeniem magneta - JGNZM - 07-10-2015 00:20:03

Polecam opcję rozwiercania, zazwyczaj działa a nie wykrzywi wału. Nigdy pod uderzane elementy nie dawać innych metalowych przedmiotów, zawsze drewniane!


RE: Problem z założeniem magneta - Błażej - 07-10-2015 08:25:37

Rozwierc po prostu. Klin jest miękki a wal bardzo twardy. Wału nie uszkodzisz rozwiercaniem. Nic nie stukaj. Klin kupisz w sklepie z częściami do takich pojazdów. A jak nie to dorobić możesz z wiertła lub po prostu kupić na allegro będziesz musiał


RE: Problem z założeniem magneta - Rafku - 07-10-2015 08:59:06

I od razu szykuj pilnik, bo te nowe kliny sà w ogole nie dopasowane do walow, trzeba je szlifowac tak, zeby lekko wchodzily w rowek w magnecie, rowek na wale i nie za bardzo wystawaly z walu.


RE: Problem z założeniem magneta - Błażej - 07-10-2015 11:19:22

Nigdy nie przerabialem klinow kupowanych. Jedne widocznie są lepszej jakości a drugie gorszej


RE: Problem z założeniem magneta - nowykomar74 - 07-10-2015 23:09:24

Jutro będę rozwiercał, wybić się nie dało. Klin zamówiłem na allegro.
Jeszcze bym was prosił, żebyście mi wytłumaczyli jak podpiąć te kable przy cewkach. Wrzucę jutro zdjęcia jak to u mnie jest.


RE: Problem z założeniem magneta - kuba65463 - 12-10-2015 00:06:43

Kabelki od cewki i kondensatora (czarne) idą do przerywacza (przykręcane śrubeczką) cewki świetlne (kabelki czerwone) łączysz razem i idą one do czerwonego kabelka od lampy, a niebieski kabelek od cewki zapłonowej do niebieskiego który też idzie od lampy Smile


RE: Problem z założeniem magneta - nowykomar74 - 12-10-2015 18:46:26

Ok dzięki za informację, ja mam to trochę poprzekręcane ale już dojdę to tego. Jeszcze jakby ktoś mógł wstawić zdjęcie gdzie mam przykręcić ten czarny kabel.
I jeszcze mam takie pytanie, kupiłem klin, zamontowałem magneto ale po skręceniu śrubą jest za ciasno, nie chce się obracać, jak ten problem ugryźć?
Dzięki za wszystkie porady Wink


RE: Problem z założeniem magneta - Rafku - 12-10-2015 19:29:38

Co się nie chce obracać? Magneto? Obstawiam, ze nie przeczytales tego co napisalem wczesniej, pilnik w lape i pasuj klin do elementow.

P.S Do dziekowania to sluzy opcja 'piwo' Smile


RE: Problem z założeniem magneta - nowykomar74 - 12-10-2015 22:12:08

Tak, magneto się nie obraca. Przeczytalem, klin pasuje. Tyle, że no nie wiem jak to wytłumaczyć, magneto jest jakby za male, ciasno wchodzi i jak chce sprubowac odpalić to nie mogę ruszyć kopką.