Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Jubilat Abakus - opadające siodełko - rozwiązanie. - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Rowery Romet (/forumdisplay.php?fid=207)
+--- Dział: Rowery - Problemy techniczne (/forumdisplay.php?fid=209)
+--- Wątek: Jubilat Abakus - opadające siodełko - rozwiązanie. (/showthread.php?tid=35272)



Jubilat Abakus - opadające siodełko - rozwiązanie. - marcel_S - 03-06-2015 23:43:58

Hej.

Od początku jeżdżenia na Jubilacie z Abakusa drażniło opadanie siodełka. Kilka dni jazdy i sztyca zjeżdża o 1-2 cm. Momentalnie zaczynają boleć kolana.

Dziś znalazłem rozwiązanie - bardzo proste. Potrzebna jest do tego stalowa opaska zaciskowa, taka jak używana w samochodach do opasania gum na przegubach. Ważne żeby nie była zakręcana śrubą, tylko na zacisk na stalowej kulce. Opaska ma ok 25cm długości i jakieś 5mm szerokości. Jest z gładkiej, nierdzewnej stali grubości ok 0,2mm. Uciąłem z niej 4 kawałki po 6cm. Zgiąłem w 'V" i po jednej nóżce każdego kawałka wsadziłem do gniazda sztycy w ramie od góry.
Potem wepchnąłem w to sztycę. Zmiana średnicy jest tak duża, że trzeba się niemal oprzeć żeby to jakoś szło. Tarcie duże, zabiera paski ze sobą, trzeba je przytrzymywać palcami.
Po ustaleniu wysokości, zamknąłem zacisk ( oryginalną śrubkę wywaliłem) i całość przetestowałem.
Kilka km po ulicach, krawężnikach i sztyca ani drgnęła. Działa, a koszt to 2zł za opaskę i kwadrans pracy.


RE: Jubilat Abakus - opadające siodełko - rozwiązanie. - Dawdzio - 04-06-2015 00:34:21

Istnieją blaszki, redukcje, spełniające to samo zadanie, a wygodniej się ich używa, bo nie wciąga ich do ramy.



RE: Jubilat Abakus - opadające siodełko - rozwiązanie. - marcel_S - 04-06-2015 10:10:37

(04-06-2015 00:34:21)Dawdzio napisał(a):  Istnieją blaszki, redukcje, spełniające to samo zadanie, a wygodniej się ich używa, bo nie wciąga ich do ramy.

O, bardzo fajne rozwiązanie. Gdzie takie coś można zakupić?


Odp: Jubilat Abakus - opadające siodełko - rozwiązanie. - Latos - 04-06-2015 10:25:39

Mi jak coś jest luźne to kawałek kartki wkładam


RE: Jubilat Abakus - opadające siodełko - rozwiązanie. - Dawdzio - 04-06-2015 23:33:01

(04-06-2015 10:10:37)marcel_S napisał(a):  Gdzie takie coś można zakupić?

Szczerze? Nie mam pojęcia :F Ja je mam ze złomu, ale przez ten czas dorwałem tylko dwie. Zerknij w rowerowym, może będą mieć takie cuda. Zdjecie masz.


RE: Jubilat Abakus - opadające siodełko - rozwiązanie. - wnusiu94 - 05-06-2015 12:12:55

Weź puszkę po piwie, wytnij nożyczkami odpowiedni prostokąt, zwiń w rulon i sklep na górze. To naprawdę takie trudne?


RE: Jubilat Abakus - opadające siodełko - rozwiązanie. - marcel_S - 06-06-2015 23:42:00

Hej.
Z puszkami próbowałem. Nie sprawdza się, albo za cienkie, albo za gładkie. W każdym razie na podkładce z puszki po piwie - osiadało. Skończyło się na podkładce zrobionej ze stalowej puszki po konserwach.
Prostokąt wycięty nożycami do blachy, przejechany w poprzek papierem 40, wsadzony, zakręcony - trzyma.