Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Przyczepka romet, jak rozwiązać problem sztywnego zaczepienia - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Rowery Romet (/forumdisplay.php?fid=207)
+--- Dział: Rowery - Problemy techniczne (/forumdisplay.php?fid=209)
+--- Wątek: Przyczepka romet, jak rozwiązać problem sztywnego zaczepienia (/showthread.php?tid=35057)

Strony: 1 2


Przyczepka romet, jak rozwiązać problem sztywnego zaczepienia - ArcziManYea - 24-05-2015 15:15:13

Jak wiadomo jestem posiadaczem oryginalnej przyczepki do roweru Wigry produkcji Rometu. Niestety niedopracowanie fabryczne tego wynalazku nie pozwala mu na pracę góra-dół, ponieważ jest zaczepiona sztywno do ośki i haków tylnych. I tu pojawia się zadanie dla was i dla waszej kreatywności; Musicie pomóc mi opatentować sposób aby przyczepka nie była zaczepiona na sztywno.
Zdjęcie poglądowe jak wygląda zawieszenie:




RE: Przyczepka romet, jak rozwiązać problem sztywnego zaczepienia - wnusiu94 - 24-05-2015 15:22:38

W grę wchodzi drastyczna przeróbka poprzez cięcie i spawanie?


RE: Przyczepka romet, jak rozwiązać problem sztywnego zaczepienia - ArcziManYea - 24-05-2015 15:27:55

Zero cięcia i spawania. Jest to chyba jednak zbyt unikatowa konstrukcja, żeby ją ciąć


RE: Przyczepka romet, jak rozwiązać problem sztywnego zaczepienia - romek - 24-05-2015 15:29:42

To jest dociskane do wahacza nakrętką, czy nakładasz na ośkę i dokręcasz drugą? Podejrzewam że to pierwsze? Tongue


RE: Przyczepka romet, jak rozwiązać problem sztywnego zaczepienia - wnusiu94 - 24-05-2015 15:31:36

No to jak zero przerabiania czegokolwiek to przykro mi, ale się nie da.
Pomysł miałem, żeby rozwiercić jej haki, zamontować (wspawać) tam łożyska maszynowe o średnicy wewnętrznej na oś torpeda i docisnąć to wszystko nakrętką z odpowiednią podkładką, dzięki czemu przyczepka swobodnie podskakiwała by sobie na wybojach.


RE: Przyczepka romet, jak rozwiązać problem sztywnego zaczepienia - ArcziManYea - 24-05-2015 15:34:42

Romek- Tak jak widać. Nakładam ją hakami na ośkę i dokręcam tak jak normalnie skręca się koło.
Myślałem nad jakimiś płaskownikami, bądź drugą ośką i łożyskami, ale nie mam pomysłów. Dlatego zwróciłem się do was


RE: Przyczepka romet, jak rozwiązać problem sztywnego zaczepienia - DominiX - 24-05-2015 15:45:59

Skoro w grę nie wchodzi spawanie to weź dwa płaskowniki długości około 10 cm z wywierconymi dziurami na końcu jednym końcem przykręcasz tam gdzie przyczepkę (do ośki) przez to będzie sztywny a na drugi koniec przyczepkę ale nie dokręcając mocno przez co będzie praca góra - dół Smile


RE: Przyczepka romet, jak rozwiązać problem sztywnego zaczepienia - Pinio - 24-05-2015 21:47:29

W mojej przyczepce jest to tak rozwiązane, że są dwie takie blachy



Tymi otworami u góry ( te, co tworzą jakby kwadrat-są 4 odok siebie) przykręcasz do skośnej części widelca tylniego, a tymi co są w jednej linii w dół przykręcasz do poziomej części widelca, a w miejscu gdzie w otworze jest motylek przykręcasz "dyszel" przyczepki. Wszystko mocuje się obejmami.


RE: Przyczepka romet, jak rozwiązać problem sztywnego zaczepienia - jurek_j - 24-05-2015 21:58:38

Nie bardzo rozumiem. Chcesz mieć przyczepione jakieś płaskowniki do roweru, do których będziesz mógł przykręcać przyczepkę, czy może jeszcze żeby było jakieś zawieszenie pracujące w określonych kierunkach, jak tak to jakich?


RE: Przyczepka romet, jak rozwiązać problem sztywnego zaczepienia - wnusiu94 - 24-05-2015 22:05:23

Chłopaki! A nie jest przypadkiem tak, że nasza mityczna przyczepka do Wigier wcale nie jest do Wigier? Informację, że była dodawana do składaków mamy chyba z wiki czy innych odmętów internetów, a przecież równie dobrze każdy mógł tam napisać cokolwiek.
Sztywne połączenie z resztą roweru sugeruje zastosowanie jej na drogach bez wybojów. A jakie są drogi bez wybojów? Szosy. A jakie rowery się po nich przemieszczają? No?

Wygląda znajomo?


Proszę - kolejna.


To może jeszcze jedna?


Przeznaczenie tej przyczepki jest zupełnie inne - to dodatek do rowerów szosowych z epoki, bardzo przydatny przy dalszych wypadach. Z racji terenu po jakim tego typu jednoślady się przemieszczają zawieszenie (amortyzacja? zwał jak zwał) jest zupełnie zbędne.


RE: Przyczepka romet, jak rozwiązać problem sztywnego zaczepienia - jurek_j - 24-05-2015 22:11:20

Jeśli mówisz, że zawieszenie jest zbędne, to pierwsza i trzecia nie łapią się pod to, bo są połączone sworzniowo z pozostałą częścią ramy. Taki wahacz działający w kierunku pionowym, zwrot w lewo, bądź też w prawo...


RE: Przyczepka romet, jak rozwiązać problem sztywnego zaczepienia - wnusiu94 - 24-05-2015 22:42:53

Mówiąc "zawieszenie" miałem na myśli amortyzację góra-dół. Prawo-lewo to i rometowska skręca. Smile


RE: Przyczepka romet, jak rozwiązać problem sztywnego zaczepienia - ArcziManYea - 24-05-2015 23:06:34

Taa bo my w Polsce mamy takie szosy, że akurat sztywna przyczepka się na nie nada... Mimo wszystko trzeba by coś wymyślić, żebym nie połamał haków albo nie uszkodził przyczepki.


RE: Przyczepka romet, jak rozwiązać problem sztywnego zaczepienia - wnusiu94 - 24-05-2015 23:08:34

Mimo wszystko nie jest to przyczepka do użytku w mieście, a już na pewno nie do Wigry.


RE: Przyczepka romet, jak rozwiązać problem sztywnego zaczepienia - Paweł13 - 24-05-2015 23:21:49

(24-05-2015 23:08:34)wnusiu94 napisał(a):  Mimo wszystko nie jest to przyczepka do użytku w mieście, a już na pewno nie do Wigry.
Biorąc pod uwagę długość zaczepu tego przykręcanego do roweru to jest ona stworzona pod coś na kołach 27".