Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Hamulec w przedniej piaście. - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Rowery Romet (/forumdisplay.php?fid=207)
+--- Dział: Rowery - Problemy techniczne (/forumdisplay.php?fid=209)
+--- Wątek: Hamulec w przedniej piaście. (/showthread.php?tid=34802)



Hamulec w przedniej piaście. - marcel_S - 11-05-2015 18:54:59

Cześć.

Parę wątków temu do tyłu pytałem o tylną piastę z przekładnią. Koniec końców - będę ją miał.

W rowerze holenderskim widziałem fajne rozwiązanie - hamulec w przedniej piaście. I tak sobie kombinuje - czy da się przerobić tylną na przednią.
Po zmianie tylnego koła - będę miał jedno nadmiarowe z hamulcem. Myślę, żeby wywalić zębatkę, a zamiast tego dać dźwignie lub kółko z podcięciem na obwodzie. Do tej dźwigni - przymocować linkę od hamulca. Reszta - już standardowo.
Jeśli by się dało - dałbym jeszcze jeden 'trzymacz' torpeda po drugiej stronie koła, żeby symetrycznie obciążyć oba ramiona widelca.

Próbował ktoś czegoś takiego? Może to dobra i tania metoda na posiadania dwóch hamulców w piastach?


RE: Hamulec w przedniej piaście. - Pinio - 11-05-2015 19:26:05

Piasta tylnia jest szersza niż przednia, więc musiałbyś rozgiąć widelec.
Może i dałoby radę, ale lepiej nie ryzykować z rozginaniem widelca, zwłaszcza przedniego.Wink


RE: Hamulec w przedniej piaście. - marcel_S - 11-05-2015 20:45:53

(11-05-2015 19:26:05)Pinio napisał(a):  Piasta tylnia jest szersza niż przednia, więc musiałbyś rozgiąć widelec.
Może i dałoby radę, ale lepiej nie ryzykować z rozginaniem widelca, zwłaszcza przedniego.Wink

No i zniszczyłeś moje marzenia ;-) . Ale lepiej że tak, niż miałbym rozwalić rower.


RE: Hamulec w przedniej piaście. - wnusiu94 - 11-05-2015 22:45:15

Istnieją rowery z hamulcami bębnowymi, znalazłem ostatnio takiego na złomie i działo to naprawdę skutecznie. Rozejrzyj się za takim rozwiązaniem, bo domyślam się, że marzy Ci się jakiś Romet z przednim "cywilizowanym" hamulcem.


RE: Hamulec w przedniej piaście. - Pinio - 11-05-2015 22:54:40

Ja jeździłem kiedyś niemieckim Herculesem z hamulcami bębnowymi, naprawdę super sprawa, takie hamulce są nie do zdarcia, skuteczne i mniej zależą od tego "czy deszcz spadnie" niż szczękowe hamulce na chromowane obręcze.
Najlepiej po prostu dać kółko ze szwaba czy tam innego zachodniego rowera, a nie kombinować niepotrzebnie.


RE: Hamulec w przedniej piaście. - marcel_S - 12-05-2015 18:02:34

Hej.

Sprawdziłem. W tym rowerze, obie piasty mają ten sam rozstaw -105mm. Trójkąty z tyłu będę rozginał. Ale wygląda na to że tył do przodu przełożę bez problemu. Poeksperymentuję więc. Nic nie tracę, a radości z motania będzie dużo.
Co do kupowania gotowych. Zakup koła 24 z dodatkowym oporządzeniem to najczęściej długie polowanie albo sporo gotówki. Gdyby rower jeździł na 26" nawet bym nie kombinował - używek jest masa.
Co mnie zastanawia : koło z piastą torpedo (czeską) to koszt 75zł za nowe. Dorobienie płytki, zaciski, linka i klamka hamulca - max 50zł. W masowej produkcji byłoby to jeszcze tańsze. Dlaczego więc składaki nie mają masowo montowanych takich hamulców?


RE: Hamulec w przedniej piaście. - wnusiu94 - 12-05-2015 23:00:25

Bo to kompletnie mija się z celem, zwiększyło by to koszta produkcji - rower ma być jak najtańszy.


RE: Hamulec w przedniej piaście. - MiG2202 - 13-05-2015 00:43:45

Mam jeden zblokowany hamulec torpedo do uratowania i też myślałem o tym. Nie wpadłem na dodatkowe ramie przykręcające hamulec do drugiej strony widełek, ale moim zdaniem jest to nie potrzebne, bo widełki z hamulcami tarczowymi nie mają takiego problemu. Jednym z problemów jet to, że dźwignia w miejscu zębatki musi mieć małą długość, bo klamka wybiera mało linki. Można jeszcze kombinować z wymianą stożka rozporowego w piaście, żeby szybciej hamował, ale wykonanie go może być kłopotliwe. Jeśli jest ktoś zainteresowany to razem coś wymyślimy Big Grin


RE: Hamulec w przedniej piaście. - PawełBike - 13-05-2015 17:22:55

Po co kupować nowe koło, skoro można dostać piastę lub całe koło na złomie, albo kupić samą piastę i przepleść na polską obręcz?

Hamulec z tyłu nie będzie pracował z przodu, 1. Siła nacisku wywierana na pedały by dobrze zablokować wleczące koło czasami jest mega wielka, a nie sposób wykonać takiej za pomocą klamki na kole, które przy hamowaniu odbiera większy ciężar do zahamowania.
2. by to woglę jakoś działało, najkorzystniej by było w miejsce zamiast zębatki, wstawić dźwignię, można by było wstawić długą dla zwiekszenia siły, lecz patrząc na piastę Favorit którą mam teraz w łapie, obrót zębatki od miejsca zazębienia do biegu do mometu gdzie palcami dam radę docisnąć hamulec wynosi trochę więcej jak 90*, także by to wogle złapało jest zbyt dużo zabawy.


RE: Hamulec w przedniej piaście. - marcel_S - 01-06-2015 23:41:21

No i okazuje się że nie ja pierwszy na to wpadłem.

http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://i1115.photobucket.com/albums/k551/MplsCoaster/SACycle/18Jun11047.jpg&imgrefurl=http://ratrodbikes.com/forum/index.php?threads/coaster-brake-in-front-wheel.47423/&h=768&w=1024&tbnid=1OLfdYP3BISN5M:&zoom=1&docid=-bnd5EYQj8rshM&ei=vMFsVYWICsyTsAHG8IKoCg&tbm=isch&client=seamonkey-a&ved=0CB8QMygAMAA