Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Motorower solo. - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Prawo (/forumdisplay.php?fid=99)
+--- Dział: Pytania (/forumdisplay.php?fid=102)
+--- Wątek: Motorower solo. (/showthread.php?tid=32302)

Strony: 1 2 3


Motorower solo. - Wynalazca - 31-01-2015 23:04:41

Witam jestem nowy na forum nazywam się Maciek mam 14lat mieszkam w Szczecinie.Mam do was następujące pytanie czy takim oto pojazdem http://www.fotosik.pl/u/andrze55555/album/405513/1?show=2 poruszać się na kartę rowerową.
Silnik to 49ccm można się nim poruszać za pomocą pedałów jak i silnika nawet gdy wymontuje z niego silnik to i tak mogę nim jeździć na pedały.Pytam ponieważ nie opłaca mi się robić narazie prawo jazdy am wolę poczekać dwa lata i zrobić a1.A i ten pojazd według mnie jest bezpieczniejszy niż typowy rower z silnikiem od rometa. Za najlepszą odp daje like.A i znalazłem jeszcze taki przepis:

Obowiązująca ustawa karna, jak i ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r., Nr 58, poz. 515) nie definiują określenia „pojazd mechaniczny”, jakkolwiek ta druga w art. 2 jednoznacznie odróżnia pojęcie: „pojazdu silnikowego” od „roweru”, stanowiąc, iż tym pierwszym jest „pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego”, zaś tym drugim „pojazd jednośladowy lub wielośladowy poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem”. Za pojazdy mechaniczne należy uznać pojazdy zaopatrzone w poruszający je silnik (pojazdy samochodowe, maszyny rolnicze, motocykle, lokomotywy kolejowe, samoloty, helikoptery, statki wodne i inne), jak również pojazdy szynowe zasilane z trakcji elektrycznej (tramwaje, trolejbusy). Jeżeli chodzi o inne – niemechaniczne – pojazdy, to będą nimi w szczególności zaprzęgi konne, rowery, a także statki żaglowe, szybowce. Ponadto nie są pojazdami mechanicznymi rowery zaopatrzone w silnik pomocniczy, o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, które zachowują wszystkie normalne cechy charakterystyczne budowy, umożliwiające ich zwykłą eksploatację jako rowerów.


RE: Motorower solo. - TheNight - 01-02-2015 00:08:39

Jeśli zgasisz silnik i będziesz tylko "pedałowal" to jeździć możesz ale z zapalonym silnikiem juz nie. A co do tego solo wygląda praktycznie jak kadet Big Grin


RE: Motorower solo. - Motorowerzystka - 01-02-2015 00:12:35

Ile ja już szukam takiego motoroweru ^^ Właśnie dobre jest w nim to że ma pedały w ramie. Ja tam bym jeździła, jak coś to taki wypasiony rower xD Wydaje mi się że można na kartę jeździć Big Grin

TheNight, a czemu niby nie?


RE: Motorower solo. - kokosek - 01-02-2015 00:19:52

wydaje mi się że nie dlatego "które zachowują wszystkie normalne cechy charakterystyczne budowy, umożliwiające ich zwykłą eksploatację jako rowerów."
lecz jak to polskie prawo jeden powie mały uważaj na siebie, a drugi narobi ci problemów.
Cała Polska..


RE: Motorower solo. - TheNight - 01-02-2015 00:22:29

Motorowerzystko bo jeśli odpali silnik to ten pojazd jest uznawany jako motorower/motocykl
a nie rower Smile


RE: Motorower solo. - Motorowerzystka - 01-02-2015 00:25:50

A pedały w ramie to się nie liczą? Przez to rower jest rowerem Tongue


RE: Motorower solo. - Rafalnapony - 01-02-2015 00:27:42

Heh już nie dają mandatów za brak karty motorowerowej czy AM bo nikt prawie tego nie ma.


RE: Motorower solo. - TheNight - 01-02-2015 00:29:47

(01-02-2015 00:27:42)Rafalnapony napisał(a):  Heh już nie dają mandatów za brak karty motorowerowej czy AM bo nikt prawie tego nie ma.
Tylko ze mojego kolegę złapali bez karty na skuterze i ma wezwanie do sądu 2 lutego Big Grin


RE: Motorower solo. - Dawdzio - 01-02-2015 00:31:59

Z tego co wiem to żeby rower z silnikiem był wciąż rowerem (tzn. żeby można nim było jeździć na kartę rowerową) to najpierw musi zostać zbudowany jako rower, a potem dopiero ma być dołożony do niego silnik nie większy niż 49-50cm3.

Akurat w twoim przypadku bym zaryzykował. No, ale to ja. Widzę, że masz tablicę, więc mogą być kłopoty. Bez tablicy będziesz się rzucał w oczy, a z nią musisz mieć prawko. Przynajmniej tak to jest na mój chłopski rozum. Niech ktoś obeznany się wypowie.
Może sprzedaj Solo Motorowerzystce i wykombinuj sobie jakiś silnik do roweru? :F


RE: Motorower solo. - Motorowerzystka - 01-02-2015 00:36:01

Dawdzio napisał(a):Z tego co wiem to żeby rower z silnikiem był wciąż rowerem (tzn. żeby można nim było jeździć na kartę rowerową) to najpierw musi zostać zbudowany jako rower, a potem dopiero ma być dołożony do niego silnik nie większy niż 49-50cm

Musi być zbudowany jako rower? Hmm, nie słyszałam o tym, znasz jakieś szczegóły tego dotyczące?


RE: Motorower solo. - Wynalazca - 01-02-2015 00:39:02

Właśnie miał być chiński silnik 48ccm do roweru ale to strach jechać 50km/h na rowerze.Jak tu się nic nie dowiem to pojadę na komendę albo spytam niebieskich jak ich spotkam gdzieś.Ale oczywiście na tym motorowerze solo bym w kasku jeździł.W sumie ten solo to tak jak by taki rower https://www.youtube.com/watch?v=s0xJE4LSnC0 tylko,że bezpieczniejszy.


RE: Motorower solo. - TheNight - 01-02-2015 00:42:04

W kasku to możesz nawet hulajnoga jeździć Big Grin Zdemontuj tablicę upodobnij go bardziej do roweru i jeździj Big Grin


RE: Motorower solo. - Motorowerzystka - 01-02-2015 00:54:41

A po co 50 km/h masz jeździć Tongue O tu masz rower z silnikiem, siedzeniem i kołami Solo:


I przed zmianą kół:

Tylko bak ma Kadeta Big Grin Ale jego właściciel jeździ nim i bardzo go chwali. Policja z tego co wiem to go nie zatrzymała.


RE: Motorower solo. - Wynalazca - 01-02-2015 01:01:40

Nie powiem fajnie wygląda ale ja jak byłem tuningował tego solo to podobnie do tego https://www.youtube.com/watch?v=uhb9cuTc3DI tylko że silnik został by oryginalny do tego wyliczony spawak lampa na przód polisport tył polisport z kierunkami i lampą . Głownie służył by mi on do dojazdów do szkoły nad wodę itd. A nie chce już tych chinskich pierdziawek bo wiem jak skończył mój po zderzeniu z autem .


RE: Motorower solo. - Dawdzio - 01-02-2015 01:03:30

(01-02-2015 00:36:01)Motorowerzystka napisał(a):  
Dawdzio napisał(a):Z tego co wiem to żeby rower z silnikiem był wciąż rowerem (tzn. żeby można nim było jeździć na kartę rowerową) to najpierw musi zostać zbudowany jako rower, a potem dopiero ma być dołożony do niego silnik nie większy niż 49-50cm

Musi być zbudowany jako rower? Hmm, nie słyszałam o tym, znasz jakieś szczegóły tego dotyczące?

Niestety nie. Trafiłem na takie stwierdzenie szukając informacji na temat budowy roweru z silnikiem kilka razy, ale nikt nie podawał podstawy prawnej, ale w sumie ma to sens, bo gdy jakiś pojazd zostanie wyprodukowany od razu z silnikiem to jest z motorowerem (czy motorower aby być motorowerem musi mieć zastosowane jakieś specjalne rozwiązania? Albo musiał kiedyś, bo teraz pewnie wymagany jest komputer z Windows 8 :F). Tylko co wtedy z rowerami typu Sachs Spartamet? To jest pewnie tylko uproszczone prawo dotyczące rowerów z silnikiem.

EDIT:
Znalazłem.
Cytat:A czy komar "pedałowiec" można traktować jako rower ze wspomaganiem??
Niby spełnia wszystkie warunki
Cytat:Niestety nie. Przepis mówi że rower musi być wyprodukowany specjalnie do jazdy na pedałach a dopiero po tym może mieć zamontowany silnik pomocniczy. Komar wyprodukowany został w celu jazdy na silniku a pedały są w nim jedynie rozrusznikiem.