Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Universal Zenit '90 by JGNZM - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Rowery Romet (/forumdisplay.php?fid=207)
+--- Dział: Nasze rowery Romet - Użytkowe i turystyczne (/forumdisplay.php?fid=208)
+--- Wątek: Universal Zenit '90 by JGNZM (/showthread.php?tid=31001)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8


RE: Universal Zenit '90 by JGNZM - Wigrus - 08-09-2016 20:28:07

Moim zdaniem wyszło znakomicie, kolor też bardzo udany.
Fajnie też, że zdecydowałeś się odnowić właśnie Zenita.
To pierwszy odrestaurowany egzemplarz, jaki widzę.
Powodzenia!


RE: Universal Zenit '90 by JGNZM - JGNZM - 08-09-2016 22:09:58

Dzięki, Zenita robię, bo Traper nie wymaga remontu na szczęście Smile
Problemem jest zdobycie naklejki ZENIT, takiej jaka była poprzednio.
Przydałaby się nowa sztyca, kierownica z ładnym chromem, ładny mostek, białe siedzenie, białe rączki, oryginalne przerzutki, zmienić felgę tylną i jakoś powoli ogarnę Tongue


RE: Universal Zenit '90 by JGNZM - JGNZM - 10-09-2016 22:11:22

Troszku poskładany. Jednak jest to tylko taka przymiarka. Nadal muszę kupić mnóstwo części... Angry
A tylne koło i tak będzie krzywo Sad


No i wyczyściłem opony, jednak już są zamówione nowe Wink



RE: Universal Zenit '90 by JGNZM - kuba1028 - 10-09-2016 23:58:49

Jestem ciekawy gdzie znajdujecie te opony z białym bokiem, szukam już jakiś czas takich do mojego jubilata i nigdzie nie mogę znaleźć :\ Swoją drogą widać już, że będzie na czym oko zawiesić Big Grin


RE: Universal Zenit '90 by JGNZM - JGNZM - 11-09-2016 00:03:45

No nówki opony, nie idzie dostać Stomili z białym paskiem na 24" koło Tongue


RE: Universal Zenit '90 by JGNZM - Buka - 11-09-2016 00:05:38

W jakim stanie masz te stomilki? Opony pewnie kendy?


RE: Universal Zenit '90 by JGNZM - JGNZM - 11-09-2016 00:21:23

Stomile popękane, w przedniej dętka nawet lekko wychodzi... No opony kenda będą Smile


RE: Universal Zenit '90 by JGNZM - wnusiu94 - 11-09-2016 15:41:32

(10-09-2016 22:11:22)JGNZM napisał(a):  A tylne koło i tak będzie krzywo Sad

Bo?


RE: Universal Zenit '90 by JGNZM - JGNZM - 11-09-2016 17:13:55

Bo są mocowania albo cały trójkąt krzywy, teraz będzie problem żeby to naprostować bez ingerencji większej. Chyba że masz jakiś pomysł, jedna strona jest wyżej od drugiej z tego co widzę.


RE: Universal Zenit '90 by JGNZM - wnusiu94 - 11-09-2016 19:44:27

Cały tylny trójkąt jest krzywy? Spójrz od góry, a najlepiej zrób zdjęcia.


RE: Universal Zenit '90 by JGNZM - f126 - 13-09-2016 18:46:00

(11-09-2016 17:13:55)JGNZM napisał(a):  Bo są mocowania albo cały trójkąt krzywy, teraz będzie problem żeby to naprostować bez ingerencji większej. Chyba że masz jakiś pomysł, jedna strona jest wyżej od drugiej z tego co widzę.

Różne są powody tego, że tylne koło siedzi krzywo w trójkącie. Sprawdzamy to bez łańcucha, wkładając koło w ramę i przesuwając je maksymalnie do tyłu, aby oś oparła się z obu stron o krańce haków. Może być tak:

1. Jeśli koło siedzi nierówno w górnej części trójkąta (przy mocowaniu bagażnika) ale w dolnej części (przy mocowaniu podpórki) jest w miarę ok, to znaczy że jeden hak jest wyżej niż drugi. Można próbować to jakoś skompensować ustawieniem koła, tzn. w tym haku który jest wyżej dać koło bardziej do przodu niż w haku który jest niżej, ale to kiepski sposób - po pierwsze pojawia się wtedy problem z symetrycznym ustawieniem koła w dolnej części trójkąta, a po drugie przykręcanie tak krzywo ustawionej osi powoduje jej wyginanie się, co nie służy ani jej ani łożyskom. Ogólnie nie polecam tego sposobu, prowizorka taka.

Skuteczny sposób na wyrównanie wysokości haków wymaga ingerencji w element, który łączy górne rurki trójkąta i do którego mocowany jest bagażnik. Ten element trzyma obie górne rurki sztywno i nie pozwala na zmianę ich ustawienia względem siebie; trzeba odciąć go po jednej stronie i ponownie przyspawać po skorygowaniu ustawienia rurek. Węzeł podsiodłowy trzyma się w twojej ramie na śrubie siedzenia, więc jest tam możliwość korekty (po odkręceniu śruby jest to wszystko "luźne", można rozpiłować otwór na śrubę i przesuwać). W ramach typu "Kowalewo" górne rurki trójkąta są spawane do podsiodłowej, i tam się nic nie zrobi.

Ale skoro już pomalowałeś to chyba szkoda zachodu Smile

2. Jeśli koło siedzi nierówno w dolnej części trójkąta, ale w górnej jest w miarę ok, to powody mogą być dwa:

a) jeśli trójkąt wizualnie jest ok, tzn. nie widać aby całość była przekrzywiona w lewo lub w prawo względem osi symetrii ramy, to zapewne haki są nierówno "przygrzane" do dolnych rurek trójkąta. Mam takiego Jubilata, w którym lewy hak "wystaje" z dolnej rurki trójkąta bardziej niż prawy - koło mam "skręcone" w lewo a rower zostawia dwa ślady... Prostować nie ma w sumie czego. Kompensowanie ustawieniem koła jest w ograniczonym stopniu możliwe, ale uwagi są takie same jak w punkcie pierwszym. Regulaminowo należałoby uwolnić mocowanie haka do rurki i poprawić to, ale chyba prościej inną ramę znaleźć...

Dodam, że te "nierówne" haki w moim Jubilacie to rzecz fabryczna - oryginalny lakier i żadnych śladów niefabrycznego spawania Smile

b) jeśli cały trójkąt jest przegięty na lewo lub prawo, to przy stalowej ramie można go ostrożnie naprostować. Jeśli oba haki są "przygrzane" do rurek równo, to po takim prostowaniu powinno się uzyskać efekt symetrycznie siedzącego w ramie koła.

W każdym przypadku należy pamiętać, że oba haki muszą być równoległe do siebie - po jakichś korektach trójkąta może zajść potrzeba dodatkowego korygowania równoległości haków.

Generalnie jest zabawa. Prostować trzeba ostrożnie, bo można spieprzyć bardziej niż już jest spieprzone, a wyginanie ramy na zmianę "w te i we wte" może się skończyć pęknięciem. Dlatego jeśli koło jest tylko minimalnie krzywo, to zostaw to. Jeśli jest mocno krzywo, to lipa że zdążyłeś już pomalować ramę. Takie prostowanie ramy to przed malowaniem się robi. Czasami pozwala to się przekonać o tym, że rama jest tak krzywa że jednak nie warto jej malować Smile


RE: Universal Zenit '90 by JGNZM - JGNZM - 13-09-2016 20:28:23

Malowanie kosztowało mnie aż 20 zł Tongue Nic już chyba nie zrobię, bo koło jest od góry odchylone w lewo. Zresztą tam gdzie był mocowany bagażnik to pękł spaw i go cykliśmy migomatem. Mniejsza już teraz, następny rower (o ile będzie) to już będę patrzył na ramę. Bo jak tego brałem to nawet nie wiedziałem, że jest coś takiego jak krzywa rama Tongue


RE: Universal Zenit '90 by JGNZM - f126 - 14-09-2016 10:42:56

(13-09-2016 20:28:23)JGNZM napisał(a):  Nic już chyba nie zrobię, bo koło jest od góry odchylone w lewo. Zresztą tam gdzie był mocowany bagażnik to pękł spaw i go cykliśmy migomatem.

Ano, wszystko się zgadza. Całkiem możliwe, że nierówno złapaliście to mocowanie bagażnika. A jeśli już wcześniej koło było krzywe "na górze" to właśnie odpowiednim przyspawaniem mocowania bagażnika można było skorygować ten problem. Ech, ten pośpiech Smile

(13-09-2016 20:28:23)JGNZM napisał(a):  Bo jak tego brałem to nawet nie wiedziałem, że jest coś takiego jak krzywa rama Tongue

Tak to jest. Jeśli rower odzyskujemy ze złomu to warto mieć świadomość, że mógł on tam trafić z jakiegoś konkretnego powodu. Bywa, że tym powodem jest właśnie krzywa rama Smile Zanim zainwestuje się mnóstwo roboty w odnowienie to warto najpierw dokładnie wszystko obejrzeć, a jeśli rower trafił się bez kół to założyć jakiekolwiek "na próbę" i dopiero wtedy oceniać czy jest prosto.


RE: Universal Zenit '90 by JGNZM - JGNZM - 14-09-2016 11:02:58

Koło było krzywe od samego początku. Ale teraz to już mniejsza, nic nie będę kombinował. Za to widelec mam prosty Smile


RE: Universal Zenit '90 by JGNZM - JGNZM - 20-10-2016 21:31:11

Coś ruszyło, nadal nie mam opon i zresztą nic nie kupiłem Tongue
Ale założyłem na przymiarkę kierownicę i mostek Smile