Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Riksza prototyp na bazie komara? - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Po godzinach (/forumdisplay.php?fid=22)
+--- Dział: Hydepark (/forumdisplay.php?fid=23)
+--- Wątek: Riksza prototyp na bazie komara? (/showthread.php?tid=22326)

Strony: 1 2


Riksza prototyp na bazie komara? - pancerny - 30-01-2014 13:57:42

Witam, czy ktoś ma jakieś informacje co to za pojazd czy była jego seryjna produkcja czy był to prototyp późniejszej rikszy "pegaz"?? Trafiłem na to przy okazji i mnie to zaciekawiło.

Pozdrawiam pancerny[attachment=4905]


RE: Riksza prototyp na bazie komara? - pancerny - 30-01-2014 14:08:19

Mój znajomy ma coś takiego i raczej nie jest to szopka, silnik predom-dezamet 021 nie automat niski numer nieco powyżej 00100 posiada oryginalne spawy wzmacniające ramę a na burtach drewnianych fabryczne napisy RYDWAN 100kg
A jeśli chodzi o szopkę Pana Andrzeja to można coś jaśniej?
Znalazłem jeszcze coś takiego na stronie http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/7f691cddf2874ae5.html
chłopaki piszą tam że jest to unikalna riksza.[attachment=4906]


RE: Riksza prototyp na bazie komara? - ziman1998 - 30-01-2014 15:06:25

Coś czytałem że to prototyp, ale ile w tym prawdy to nie wiem Undecided.


RE: Riksza prototyp na bazie komara? - Winiar 93 - 30-01-2014 15:19:53

tym przecież jeździli po zakładach w Nowej Dębie


RE: Riksza prototyp na bazie komara? - pancerny - 30-01-2014 16:22:47

Moje zdanie też jest takie że jest to raczej rzadka sprawa, widziałem u znajomego coś takiego i jest to ciekawostka bo ma silnik typ 021 z kopniakiem i biegami nożnymi, numeracja jak wspomniałem 0010x. Skoro wyszła broszurka i kilka czy ileś tam egzemplarzy np. ryksz "pegaz" to raczej z całym szacunkiem ale pan Andrzej z szopki tego nie zapoczątkowałWink


RE: Riksza prototyp na bazie komara? - rpd - 30-01-2014 17:40:16

Dziadek mi mówił, że zostało wyprodukowane kilka takich rikszy. Ale nie była to produkcja seryjna


RE: Riksza prototyp na bazie komara? - pancerny - 30-01-2014 17:53:07

Tak z ciekawości jaką wartość może mieć powiedzmy taka oryginalna riksza w takim stanie jak te z foto wyżej. Na aukcjach takich nie widać, a może ma ktoś namiar na jakąś archiwalną aukcję? Bo ta czerwona podobno była na tablicypl ale niestety nie mogę się tego doszukać jest tylko to http://clicktrans.pl/przesylka/zabytkowa-ryksza-spalinowa,aid,172635.html


RE: Riksza prototyp na bazie komara? - Macklemor - 30-01-2014 20:10:14

Na samorbkę to nie wygląd tylko na prototyp. Te dwa zdjęcia które pokazałeś są do siebie bardzo podobne więc na pewno nie jesz to "made in stodoła".


RE: Riksza prototyp na bazie komara? - Lord - 30-01-2014 20:17:04

Tutaj masz sporo informacji o PODOBNEJ maszynce: http://www.youtube.com/watch?v=EL4Iu5sKorE
Mam nadzieję, że o to chodziło. Z tego co wiem, to jakoś w lecie taki był na allegro, jak mojego Ogara szukałem Big Grin
W książce pt. "Jeżdżę Motorowerem" J. Podlaskiego opisany jako "Motorower trzykołowy służący do przewożenia bagażu"


RE: Riksza prototyp na bazie komara? - tramwajarz - 02-02-2014 16:01:07

Motorydwan nie jest prototypem,te dostawcza ki robił Dezamet w nowej dębie na bazie motorowerów,pegaz i komar wiec nie są to samoróbki bo każdy ma tak samo skonstruowane zawieszenie i koła


RE: Riksza prototyp na bazie komara? - motomaniak - 06-02-2014 23:35:20

fajne te ryksze


RE: Riksza prototyp na bazie komara? - Mati - 09-02-2014 16:01:35

Całkiem możliwe, że niektóre z tych egzemplarzy to prototypy, gdyż taka wizja konstruktorom z Rometu oczywiście przyświecała.

(30-01-2014 14:08:19)pancerny napisał(a):  Znalazłem jeszcze coś takiego na stronie http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/7f691cddf2874ae5.html
chłopaki piszą tam że jest to unikalna riksza.

W rysunkach z Archiwum Zakładowego Z.R. Romet znajduje się projekt motorydwanu właśnie takiego jak powyżej dał pancerny, z tym że zbudowany na bazie Rometa 50-T-1. Był to Romet 50-B-1 (B - bagażowy) z wózkiem z przodu na 10-calowych kołach. Tylne koło było solidniejsze i na wyższej oponie (coś jak od WSK-i), silnik 3-biegowy 019 no i cały tył jak w zwykłym 50-T-1. Wg. opisu projekt powstał w OBRPJ, czyli Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Pojazdów Jednośladowych przy Zakładach Rowerowych Romet w Bydgoszczy, a autorami byli konstruktorzy Krzyżaniak i Michalska, która jak się domyślam jest to jedyna kobieta w zespole konstrukcyjnym, z pochodzenia Rosjanka, o której opowiadał nam pan konstruktor Józef Podlaski. Opowiadał też o tym jak miała odmienne zdanie na temat obliczenia wytrzymałości ramy modelu jak dobrze pamiętam 50-T-3/Ogar - ogólnie długa historia:F Czy projekt wyszedł poza rysunki i powstał jeżdżący egzemplarz nie wiadomo. Jeśli ktoś chce to zobaczyć, rysunki te znajdują się w oddziale Archiwum Państwowego w Bydgoszczy, który na dodatek znajduje się na terenie byłych Z.R. Romet przy ul. Fordońskiej 246Smile


RE: Riksza prototyp na bazie komara? - pancerny - 13-02-2014 18:27:48

Czy są gdzieś te rysunki na stronie internetowej tej rikszy czy trzeba pojechać do Bydgoszczy by je zobaczyć?


RE: Riksza prototyp na bazie komara? - Mati - 14-02-2014 15:02:43

Trzeba pojechać, bo oni je tylko mogą dać do obejrzeniaUndecided


RE: Riksza prototyp na bazie komara? - pancerny - 14-02-2014 15:19:55

Na popularnym serwisie aukcyjnym ( nie wiem czy dodanie linka nie będzie uznane za sprzeczne z zasadami forum ale myślę że zainteresowani sobie znajdą) od wczoraj jest takie cudo. Co potwierdzałoby że wyszło kilka ciekawych prototypów tego unikalnego pojazdu. Silnik ma symbol 021 jest na kopniak a nie na pedały co jest ciekawostką no i biegi tradycyjnie w nodze ale przy tym symbolu silnika???