Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Jawka 50 na 76ccm - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Inne jednoślady PRLu (/forumdisplay.php?fid=174)
+--- Dział: Inne - Nasze sprzęty (/forumdisplay.php?fid=193)
+--- Wątek: Jawka 50 na 76ccm (/showthread.php?tid=21686)

Strony: 1 2 3


Jawka 50 na 76ccm - plusminus - 07-01-2014 21:22:37

Witam.
W trakcie budowy jest właśnie jawa mustang z silnikiem 223 80ccm (dokładniej 76.8ccm). Jak to wszystko się zaczęło? Kiedyś mając bzika na punkcie motorków z silnikiem 223 kupowałem wszystko co popadnie z nich i właśnie jakieś 2 lata temu dostałem 2 jawki nie na chodzie w rozliczeniu za silnik bodajże z wsk 125.. 2 jawki, to mało powiedziane, były to ramy na kołach aby przyjechały do mnie a reszta części z nich w workach po ziemniakach. I po jakimś czasie, kiedy mój zapał minął, a ja zacząłem interesować się innymi moto leżały sobie one już w kompletnej rozsypce tyle czasu i czekały na taki moment w którym je zacznę robić. No i coś koło czerwca znowu przyszedł czas na jawkomanię. Wytargałem parę części no i zacząłem myśleć co by tu zrobić..



Najpierw lakierowanie ramy..



Oraz postanowiłem troszkę upiększyć koło dając do niego simsonową obręcz i lakierując szprychy na kolor baku, schowka itp.



No ale dobra.. pracuję nad wizualką moto, a co z silnikiem? Przecież miałem robić tylko silnik, a wyszło, ze robię całe moto od podstaw.. Rama w odstawkę, biorę się za silnik! Tuleja ze średnicą zewnętrzną 50.0mm, więc i radiator trzeba roztoczyć do takiej średnicy. Proszę bardzo-







Wpasowałem przy okazji tuleję przed całą zabawą z portingiem aby zobaczyć czy wszystko jest okej.. No i jest. Przy okazji przyszedł mi do głowy pomysł z dodatkowym kanałem ssącym i dolotowym w jednym na górze. Pierwsze przymiarki i coś maleńkiego wyfrezowałem. No to teraz czas na okna w tulei.



I teraz pewnie po tym zdjęciu ktoś powie- a co to za tuleja? Taka cienka? Pewnie zaraz pęknie. Otóż aby zwiększyć pojemność do 80ccm tuleja żeliwna by nie miała szans, więc zastosowałem tuleję stalową, którą pokryję chromem technicznym, mam nadzieję, ze jej wytrzymałość będzie równie dobra jak żeliwnej, a może być nawet większa.









No więc prace powoli się ruszają, proporcjonalnie do czasu pozostałego do sezonu. Mam już wał i korbę upatrzoną, gaźnik podobnie.. Póki co zająłem się bardziej napędem. Miała być skrzynia 4b, projekt został na kilku zdjęciach i kilku kartkach. Pojawiła się skrzynia 6b, która wymaga niewiele więcej przeróbek, a już można silnik wystroić na wyższe obroty, co da mi większą moc. No więc do dzieła. Liczę nową skrzynię, przełożenia dobrane, więc teraz czas na przestrojenie cylindra. Zmieniony lekko rozrząd, a przy okazji wyszło moje niedopatrzenie w kanałach dolotowych, które były za małe. Czeka mnie teraz dużo spawania aluminium i frezowania tego.. Póki co daję kilka zdjęć ze wstępnego wstawiania skrzyni. Wszystkich 'hejterów' oznajmiam, ze testy robiłem na karterach nadających się na śmietnik (brak osiowości wałków)





Przyszedł czas na zapłon..







Ostatnie zdjęcie robione dla niedowiarków, co by zaraz mówili, ze magneto leży na karterze.

No ale także kupiłem kartery, tylko gość zamiast sprzedać kartery od am6, jak napisał w aukcji dał mi kartery do am5.. Jakbym miał z nich składać silnik, to bym pojechał do niego i mu je włożył gdzieś.. Ale dobra, to że są węższe mało mnie obchodzi, bo tylko ścianki mi są potrzebne. więc je wyciąłem..





W miedzy czasie dostałem dyfuzorek z jakiegoś crossa 80ccm i planuję jego na początek zarzucić, ponieważ bardzo ładnie pasuje mi do całości a także jego strojenie jest odpowiednie. Pytanie tylko, czy uda mi się go wpasować pod silnik?



Wziąłęm się też za instalację. Namazałem schemat, jest dosyć chaotyczny, ale myślę, ze da się połapać.. Dla spostrzegawczych dwie ciekawe rzeczy czekają w tym schemacie.



Nie zwracajcie uwagi na brak stacyjki i brak kabli do włacznika świateł, o tym zapomniałem w rozrysowaniu xD Teraz wszystko czeka na pospawanie. Mam już nową mapę kanałów do cylindra, którą dam, bo obecna jest za mała jak na moje wymagania. Smile


RE: Jawka 50 na 76ccm - nie_mientki - 07-01-2014 21:27:19

Kilka pierwszych zdjęć mi nie bangla-tylko ja mam ten problem?


RE: Jawka 50 na 76ccm - Sr-ka - 07-01-2014 21:32:14

Dobra robota, a będziesz poprawiać jakoś chłodzenie ? Chodzi mi o dospawanie dodatkowych żeberek Smile Bo taki cylek to nie możliwe żeby się nie grzał Big Grin
Spawaka nie lepiej by było wrzucić ? Programy są, wystarczy wyliczyć i pospawać sobie. Przy okazji byś dopasował go sobie Big Grin Ten kolor ramy mi się podoba Smile


RE: Jawka 50 na 76ccm - BigSoft - 07-01-2014 21:32:44

nie_mientki napisał(a):Kilka pierwszych zdjęć mi nie bangla-tylko ja mam ten problem?
Mi raz się jedne wczytują, jak odświeżę stronę to znów inne. W Chromium prawym można kliknąć na nie wczytanym zdjęciu i z menu wybrać, aby otworzył to zdjęcie w nowej karcie. Wtedy się wczyta.

Projekt bardzo ciekawy, ciekawe jak będzie chodzić ta skrzynia (i całość razem).


RE: Jawka 50 na 76ccm - Latos - 07-01-2014 21:38:33

Hmmm... ciekawe. Może coś z tego będzie. Pozdro Tongue


RE: Jawka 50 na 76ccm - Magister - 07-01-2014 21:40:41

6 biegów, ciekawe jak to będzie jechalo.


RE: Jawka 50 na 76ccm - kw112 - 07-01-2014 21:47:39

Ciekawy projekt, ale jakbym kiedyś o tym czytał. Ładnie koło magnesowe jest spasowane.
Co do dyfuzorka to kilka cięć przy kolanku i musi wejść.


RE: Jawka 50 na 76ccm - alek736 - 07-01-2014 21:55:00

No projekt naprawdę ciekawy i jestem ciekawy jak to będzie gnało Big Grin


RE: Jawka 50 na 76ccm - mikolaj.lukasik - 07-01-2014 21:59:40

planujesz dać podkowę i jaki gażniki wsadzasz ?


RE: Jawka 50 na 76ccm - krzysiu1505 - 07-01-2014 22:04:20

Mnie ciekawi, czy chłodzenie wytrzyma. Może warto by pomyśleć nad jakąś dmuchawą? Życzę powodzenia w poskładaniu tego i uruchomieniu Big Grin


RE: Jawka 50 na 76ccm - Marwerick - 07-01-2014 22:20:16

a ciekawe jak to będzie jeżdziło


RE: Jawka 50 na 76ccm - nie_mientki - 07-01-2014 22:22:47

(07-01-2014 22:04:20)krzysiu1505 napisał(a):  Mnie ciekawi, czy chłodzenie wytrzyma. Może warto by pomyśleć nad jakąś dmuchawą? Życzę powodzenia w poskładaniu tego i uruchomieniu Big Grin

Boszu miał fajny patent na radiatory w 223Big Grin


RE: Jawka 50 na 76ccm - szopen45 - 07-01-2014 22:26:50

(07-01-2014 22:04:20)krzysiu1505 napisał(a):  Mnie ciekawi, czy chłodzenie wytrzyma. Może warto by pomyśleć nad jakąś dmuchawą? Życzę powodzenia w poskładaniu tego i uruchomieniu Big Grin

W simsonach nie zakładają żadnych "dmuchaw" dmuchawe to masz ale do siana .


RE: Jawka 50 na 76ccm - kondzio310 - 07-01-2014 22:34:31

No i radość ogernia mnię że ten projekt pojawił się na tym naszym forum Wink, Mnie się bardzo podoba, no i czekam na effekt już 2 lata Big Grin


RE: Jawka 50 na 76ccm - krzysiu1505 - 07-01-2014 22:42:40

(07-01-2014 22:26:50)szopen45 napisał(a):  
(07-01-2014 22:04:20)krzysiu1505 napisał(a):  Mnie ciekawi, czy chłodzenie wytrzyma. Może warto by pomyśleć nad jakąś dmuchawą? Życzę powodzenia w poskładaniu tego i uruchomieniu Big Grin

W simsonach nie zakładają żadnych "dmuchaw" dmuchawe to masz ale do siana .

Zauważ, że w simsonie cylinder jest większy i ma bogatsze użebrowanie. A cylinder od 223 jest mały i słabo użebrowany.