Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Charper składa charta czyli po trupach do celu - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Nasze Romety (/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Wątek: Charper składa charta czyli po trupach do celu (/showthread.php?tid=20979)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43


RE: Charper składa charta czyli po trupach do celu - Lagoon - 16-03-2014 14:25:26

Łożyska to nie jest droga sprawa,a jednak w takm miejscu jak wał warto zadbać, by były w jak najlepszym stanie i jak najlepszej jakości Wink Takie samo porównanie, twardość i rozszerzalność cieplna stali i aluminium różni się, jak się dobrze kartery podgrzeje, a wał z łożyskami schłodzi to wskakuje w gniazda mocniejszym puknięciem ręki, ewentualnie młotka, nie ma mowy o zniszczeniu łożyska Wink


RE: Charper składa charta czyli po trupach do celu - Marwerick - 16-03-2014 19:33:15

jak ja grzałem kartery w ogarze to łożyska same wpadały


RE: Charper składa charta czyli po trupach do celu - charper - 20-03-2014 14:58:45

Wkurzyłem się, już mi przestało na tym zależeć, wziąłem kartery na kuchnie gazową, zagrzałem porządnie w miejsach gdzie są gniazda na łożyska, nałożyłem delikatnie popukiwałem młotkiem i silniczek złożony. Zrobiłem nim już około 40 kilometrów i widać że się już rozchodził. Na wszelki wypadek kupiłem jeszcze jedne łożyska na wał, bo wiadomo że jak się pierwszy raz składa to można coś spieprzyć. Te łożyska to FAG, tak samo na FAGach złożyłem cały silnik.

W akumulatorze w jednej celi poziom kwasu był za niski to kupiłem wodę zdemineralizowaną i teraz jest ok. Po jakim czasie mogę rozpocząć ładowanie akumulatora?
Nie znam się za bardzo na elektryce a chciałbym wiedzieć jak zabezpieczyć akumulator w charcie przed przeładowaniem? Chciałbym na przykład mieć jakiś wskaźnik który pomagałby mi określić kiedy mam mu włączyć ładowanie a kiedy nie. Co zastosować?


RE: Charper składa charta czyli po trupach do celu - kokosek - 20-03-2014 15:31:10

Regulator napięcia?


RE: Charper składa charta czyli po trupach do celu - stqc - 20-03-2014 20:15:12

Regulator napięcia byłby OK, ale jak aku Ci nie trzyma to i to nie pomoże Wink


RE: Charper składa charta czyli po trupach do celu - charper - 20-03-2014 20:31:23

Możecie polecić jakiś konkretny regulator?


RE: Charper składa charta czyli po trupach do celu - skalpel155 - 20-03-2014 21:26:00

STQC robi. dla mnie zrobił, dobra cena, już 3 tydzień chyba na nim jeżdże. ładuje wyśmienicie, wyłącza się wtedy kiedy aku jest naładowane i załącza wtedy kiedy napięcie na nim spada Smile Jeśli aku Ci nie trzyma w domu napięcia to wymień. Smile


RE: Charper składa charta czyli po trupach do celu - kokosek - 20-03-2014 21:30:59

Czyli trafiłem Tongue elektrykiem nie jestem :F


RE: Charper składa charta czyli po trupach do celu - stqc - 20-03-2014 21:34:23

Wiesz fabrycznie go nie było, ale dziwna sprawa to to że jak się go da to się ładowanie poprawia i jest sporo lepiej Wink Jakiś konkretny ciężko ALE, można zrobic go samemu, Wink


RE: Charper składa charta czyli po trupach do celu - charper - 20-03-2014 22:03:31

Dziwna sprawa, bo silnik wyjąłem na jakiś tydzień. wsześniej było ok. Wczoraj uruchomiłem silnik i przy okazji sprawdziłem jak tam kierunki czy świecą czy nie. Jakoś dziwnie słabo. Zauważyłem że wczoraj jak włączyłem ładowanie to żaróweczka w prędkościomierzu nieco pojaśniała, wcześniej nie dało się tego zauważyć mimo że akumulator był podobnie słaby. Wczoraj wyjąłem akumulator, przyświeciłem sobie lampką po celach od drugiej strony i zauważyłem że w jednej celi jest za mało kwasu. Dzis kupiłem wodę destylowaną i uzupełniłem do właściwego poziomu. dziś znowu zrobiłem ze 40 km. wrocilem z 3 godziny temu. Teraz wyszedłem sprawdzić jak działają światła no i niby lepiej. Niestety bez narzedzi do pomiaru napięcia itd. się nie obędzie. musze to sobie pokupować, wtedy będzie w końcu coś wiadomo. Zaraz podładuje ten akumulator na prostowniku.


RE: Charper składa charta czyli po trupach do celu - stqc - 20-03-2014 22:18:06

Wymień mostek lub daj regulatorek Wink


RE: Charper składa charta czyli po trupach do celu - charper - 07-04-2014 15:40:23

Wznawiam prace nad chartem

Od początku zrobiłem nim 1083 kilometry ale próg na cylindrze daje o sobie znać. Coraz więcej pali więc przestałem nim już jeździć i teraz musze ugadac z bratem żeby zawiózł mi ten cylinder do zakładu na szlif. Co prawda mam jeszcze dwa nigdy nie tknięte cylindry produkcji ZMD ale jakoś szkoda mi je już zakładac kiedy jeszcze ten po szlifie długo pociągnie.

Dziś dotarła mała paczka, a mianowicie multimetr, mostek prostowniczy KBU 6M i trochę rurek termokurczliwych

W ciągu najbliższych dni powinien do mnie dotrzeć regulator napięcia wykonany przez użytkownika tego forum STQC


Warto chyba odnotować, że po kilku miesiącach poszukiwań udało mi się znaleźć przedni błotnik do charta w stanie dużo lepszym niż mój. Sprzedawca obiecał mi go wysłać dziś lub jutro, więc mam nadzieje że transakcja dojdzie do skutku.

Moje plany na najbliższe dni to postarać się o szlif cylindra i uporządkować elektrykę w charcie. Chcę wszystko zrobić na kostki, żeby wszystko było modularne, ponieważ być może jeszcze w tym roku chart zostanie rozebrany i oddany do pomalowania.


RE: Charper składa charta czyli po trupach do celu - stqc - 07-04-2014 17:17:17

Yyy mostek będzie w regulatorze ;P


RE: Charper składa charta czyli po trupach do celu - charper - 07-04-2014 17:51:51

(07-04-2014 17:17:17)stqc napisał(a):  Yyy mostek będzie w regulatorze ;P

Aha...Tongue

Mam pytanie. Chyba w styczniu kupiłem akumulator i niedawno mi padł, to znaczy bardzo krótko trzyma. Kiedy mam zamiar odpalić charta przekręcam kluczyk w stacyjce i wtedy zapalia mi się podświetlenie w liczniku. świeci bardzo słabo. Odpalam i wtedy momentalnie jaśnieje. wtedy świeci tak jakby był naładowany choć wcześniej tak nie było, bo prad ładowania w charcie przecież jest tak mały że dość długo się schodzi zanim naładuje akumulator. Teraz sprawdziłem napięcie na klemach akumulatora i wynosi 4,27V

Co się mogło stać i dlaczego? To mój pierwszy akumulator, obecnie zbieram na drugi i chce uniknąć kolejnej przedwczesnej wymiany.


RE: Charper składa charta czyli po trupach do celu - skalpel155 - 07-04-2014 18:28:45

(07-04-2014 17:51:51)charper napisał(a):  To mój pierwszy akumulator, obecnie zbieram na drugi i chce uniknąć kolejnej przedwczesnej wymiany.
Jak to zbierasz? skoro w styczniu kupiles to masz jeszcze na niego gwarancję 12miesięcy minimum. zanosisz i Ci wymieniają na nowy bo tego sie nie naprawia. ja swój zaniosłem to dostałem lepszy niż był. Smile