Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
[FAQ] Jak przygotować rometa na zimę? - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: ROMET F.A.Q (/forumdisplay.php?fid=163)
+--- Wątek: [FAQ] Jak przygotować rometa na zimę? (/showthread.php?tid=20364)



[FAQ] Jak przygotować rometa na zimę? - Darek1 - 17-11-2013 22:06:10

Żeby nasz pojazd był gotowy na nowy sezon należy zadbać o kilka ważnych rzeczy zanim odłożymy go do garażu na zimę.

Oto plan czynności które powinniśmy wykonać:
1.odpowiednie zabezpieczenie i zakonserwowanie na okres zimowy.
-umycie pojazdy wilgotna ścierką, najlepiej w słoneczny dzień by szybko wysechł.
-zabezpieczenie części przed rdzewieniem;
*zalać bak do pełna paliwem,
*posmarować wszystkie części metalowe i chromowane olejem: linki od gazu,hamulców licznika, łańcuch, zębatki, felgi, kierownice i inne części ruchome.
-odpowiednie umiejscowienie, najlepiej w ciepłym i suchym miejscu:
*nakryci najlepiej jakimś grubym kocem i ewentualnie kawałek foli by koc nie zamókł.
2.po zimie należy powtórzyć smarowanie, zmienić olej w skrzyni biegów, sprawdzić poprawne działanie hamulców, silnika, napięcie łańcucha, ciśnienie powietrza w oponach, o raz ich zużycie, zbieżność kół oraz kierownicy z przednim kołem, działanie świateł i ich zasiek, ewentualnie kierunkowskazów, oraz dokręcenie wszystkich śrub.
3.cieszymy się bezawaryjnym początkiem sezonu, oraz cudowna i gładką jazdąBig Grin


RE: [FAQ] Jak przygotować rometa na zimę? - hvil - 09-12-2014 15:58:38

Zapomniałeś o konserwacji silnika na zimę. Zalać oleju na świecę i poczekać aż zacieknie i kopnąć pare razy by olej na stopę korbowodu doszło.


RE: [FAQ] Jak przygotować rometa na zimę? - Petronas - 09-12-2014 20:54:20

Jak? Wlać normalnie olej?


RE: [FAQ] Jak przygotować rometa na zimę? - hvil - 09-12-2014 23:23:12

Ja w silnikach z pionowym tłokiem zalewam 50tkę oleju pod świecę, czekam aż przecieknie i kilka razy kopię by na zimę zabezpieczyć.
W ogarze 200 z racji poziomego tłoka, zalałem pod świeczkę, ale mając obawy czy się rozejdzie po dole, trysnąłem oleju pod króciec ssący. I wtedy przekopałem. Przynajmniej dół zabezpieczony:-)


RE: [FAQ] Jak przygotować rometa na zimę? - Quake96 - 09-12-2014 23:38:20

Bez przesady, jeśli motorower postoi te dwa-trzy miesiące w cywilizowanych warunkach, a nie zakopany górą śniegu to nie widzę potrzeby smarowania tego wszystkiego. Można raz na dwa tygodnie czy nawet miesiąc przepalić go i dać mu popracować kilka minut na wolnych obrotach. Co będzie miało się nasmarować to się nasmaruje.


RE: [FAQ] Jak przygotować rometa na zimę? - Kanilox - 09-12-2014 23:45:29

Ja tam nic nie robię i jest git, puki co to tylko akumulator podładowałem.


RE: [FAQ] Jak przygotować rometa na zimę? - atlanta125 - 09-12-2014 23:49:52

Z tych wszystkich punktów to jest tylko to że stoi w blaszaku i nic więcej.


RE: [FAQ] Jak przygotować rometa na zimę? - Petronas - 10-12-2014 22:41:54

Tak mówicie jakbyście rometem rundki raz na tydzień nie zrobili Wink


RE: [FAQ] Jak przygotować rometa na zimę? - hvil - 10-12-2014 22:57:27

Mój jest na wiesi - działce rekereacyjnej, od września do marca nie zagląda się:-) Więc taki zabieg czynię. Ja nawet taki zabieg czynię w MZtkach mimo, że one nie palone max 3 miechy w garażu o temp 10 stopni celsjusza.

Szkoda łożyska korbowodu stopy.


RE: [FAQ] Jak przygotować rometa na zimę? - Quake96 - 10-12-2014 23:24:03

Bo wielka krzywda się stanie jak trochę postoi. Jak nie dopuścisz do zastania to nic się nie stanie.


RE: [FAQ] Jak przygotować rometa na zimę? - mateusz5625 - 10-12-2014 23:38:44

Ja mojego charta na zimę rozbieram a części układam w pokoju na pólkach.


RE: [FAQ] Jak przygotować rometa na zimę? - BartuS - 11-12-2014 17:28:21

Ja na zimę nic przy ogarku nie robię, tylko raz na dwa tyg ide poszalec na śniegu :F


RE: [FAQ] Jak przygotować rometa na zimę? - Jaras - 12-12-2014 23:20:58

Ja maszynom też nie odpuszczam zbytnio w zimę, musi być honorowa rundka we wigilię, spacerek w Nowy Rok, od razu nadzieja się pojawia, że zima będzie coraz krótsza. A o tym zalewaniu olejem pod świecę to czytałem w instrukcji obsługi wsk 125, dobry sposób, jak motor ma stać dłuższy czas, nie napisali, jak długo.