Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Swiatło STOP - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Prawo (/forumdisplay.php?fid=99)
+--- Dział: Pytania (/forumdisplay.php?fid=102)
+--- Wątek: Swiatło STOP (/showthread.php?tid=19565)



Swiatło STOP - Chkusho - 16-10-2013 15:19:36

Witam
Mam pytanie czy Romet ogar musi mieć światło STOP bo z tego co wiem to on fabrycznie nie miał stopu oraz proszę o podanie jakiegoś aktu prawnego by potwierdzić
Dzięki za wszystkieHuh odp


RE: Swiatło STOP - Mysiu - 16-10-2013 15:20:25

Powiesz że fabrycznie nie były montowane i tyle.
Nic ci nie może zrobić.


RE: Swiatło STOP - Chkusho - 16-10-2013 15:21:20

(16-10-2013 15:20:25)Mysiu napisał(a):  Powiesz że fabrycznie nie były montowane i tyle.
Nic ci nie może zrobić.

Gorzej jak policja będzie się czepiać


RE: Swiatło STOP - Mysiu - 16-10-2013 15:41:36

Nie może się czepiać ponieważ te motorowery zostały wypuszczone tak fabrycznie. Tyle.


RE: Swiatło STOP - LukaszzT1 - 16-10-2013 16:04:47

Nie miał fabrycznie montowanego,ale teraz musi mieć bo nie przejdzie przeglądu,mój tata jak miał za młodych lat rometa to robił swiatło stop bo bez tego nie podbili mu przeglądu.


RE: Swiatło STOP - nie_mientki - 16-10-2013 16:09:22

(16-10-2013 16:04:47)LukaszzT1 napisał(a):  Nie miał fabrycznie montowanego,ale teraz musi mieć bo nie przejdzie przeglądu,mój tata jak miał za młodych lat rometa to robił swiatło stop bo bez tego nie podbili mu przeglądu.

Mam usunąć Twój post, żebyś nie był wyśmiany za te bzdury?

Niezbędne wyposażenie motoroweru (na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31.12.2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia):
• z przodu – jedno światło mijania barwy białej lub żółtej selektywnej,
• z tyłu – jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,
• z tyłu – światło odblaskowe, o kształcie innym niż trójkąt, barwy czerwonej,
• z boku – światło odblaskowe, o kształcie innym niż trójkąt, barwy żółtej,
• dwa niezależnie, skutecznie działające hamulce,
• sygnał dźwiękowy o nie przeraźliwym dźwięku,
• tłumik wydechu,
• lusterko wsteczne, umieszczone po lewej stronie pojazdu,
• podpórkę pojazdu,
• uchwyt dla pasażera
• podnóżki lub inne elementy umożliwiające oparcie nóg kierującego i pasażera,
• hełm ochronny

Jeśli masz pojazd który posiadał(od nowości) światło STOP czy też kierunkowskazy-to muszą być one sprawne, gdyż jako taki pojazd został homologowany do ruchu.

Jeśli niektórych elementów brakuje(na przykład w Rometach nie ma bocznych odblasków), to nie ma konieczności ich montowania gdyż w momencie dopuszczenia pojazdu do ruchu takiego wymogu nie było.

To tak jak teraz chcą zrobić obowiązkowy ABS w nowych autach(a może już to obowiązuje?). Nie oznacza to że nagle każdy jeżdżący samochód musi mieć ABS, bo to abstrakcja i niedorzeczność.


RE: Swiatło STOP - Mysiu - 16-10-2013 16:24:32

Przegląd MUSI przejść. Nie było fabrycznie montowane, nie musi być. Mają obowiązek to puścić, jak nie chcą puścić to się kłócić.
Jakby co - w Ogarach nie było tabliczek. Jak się będzie pytał o tabliczkę to powiedz że nie było ich.


RE: Swiatło STOP - LukaszzT1 - 16-10-2013 17:18:39

Dla wyjaśnienia takie bzdury pie*dola w WK i na przeglądzie,sam sobie tego nie wymyśliłem.


RE: Swiatło STOP - Mysiu - 16-10-2013 17:28:52

No to najwidoczniej chcą mieć problemy.


RE: Swiatło STOP - Magister - 16-10-2013 19:07:57

(16-10-2013 16:04:47)LukaszzT1 napisał(a):  Nie miał fabrycznie montowanego,ale teraz musi mieć bo nie przejdzie przeglądu,mój tata jak miał za młodych lat rometa to robił swiatło stop bo bez tego nie podbili mu przeglądu.
Mi 2 tygodnie temu podbili mimo tego że nie miałem żadnego światła stopu


RE: Swiatło STOP - nie_mientki - 16-10-2013 19:11:34

A Clio przegląd przeszło?


RE: Swiatło STOP - Chkusho - 16-10-2013 19:23:34

Nie mat to jak polska konstrukcja a nie Chińskie odchody


+1pkt za wulgaryzm


RE: Swiatło STOP - LukaszzT1 - 16-10-2013 19:25:24

(16-10-2013 19:07:57)alexi07 napisał(a):  
(16-10-2013 16:04:47)LukaszzT1 napisał(a):  Nie miał fabrycznie montowanego,ale teraz musi mieć bo nie przejdzie przeglądu,mój tata jak miał za młodych lat rometa to robił swiatło stop bo bez tego nie podbili mu przeglądu.
Mi 2 tygodnie temu podbili mimo tego że nie miałem żadnego światła stopu

To widocznie zalezy od stacji diagnostycznej.


RE: Swiatło STOP - grzesiek.r - 16-10-2013 19:25:53

Zapraszam do mnie na przegląd nie będzie takich problemów.
Motorower w polsce jeżeli nie jest fabrycznie wyposażony w światło STOP nie musi go posiadać, bez względu na rok produkcji.
Podstawa prawna:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
dotyczące warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.
Dział Piąty
Punkt drugi
określa światła, w które każdy motorower obowiązkowo musi być wyposażony.
Punkt trzeci określa dodatkowe nie obowiązkowe światła ( chyba że były fabrycznie zamontowane) w nim jest dopiero mowa o światłach STOP w motorowerach
WYnika z tego że OGAR 200 i 205 nie musi posiadać światła STOP żeby przejść przegląd z pozytywnym wynikiem


RE: Swiatło STOP - barcelxxl - 16-10-2013 20:50:30

Znam takich co by ci zrobili bez niczego nawet byś nie musiał Rometem przyjechać.