Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Nasze Romety (/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Wątek: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień (/showthread.php?tid=17165)



RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - hohowski - 06-06-2017 19:37:27

chciałbym tylko wszystkich poinformować, że prace nadal trwają nad uruchomieniem charta w wersji 4B z cylindrem Polini big evo. Wszystko mam w zasadzie gotowe. Wczoraj odebrałem z lasera poprawione elementy kolanka wydechu bo poprzednie nie chciały mi wejść o chłodnicę. Silnik mam włożony w starą ramę i mam do niego zamontowaną ramkę z chłodnicą. Zostało dokończyć wydech, połączyć układ chłodzenia przewodami i zrobić instalację. Wszystkie elementy mam tylko teraz troszkę pracy i czasu. Silnik dawno temu złożyłem i ma wszystkie 4 biegi. Chodzą leciutko bo skok wybieraka jest mniejszy niż w oryginalnym rozwiązaniu. Czwarty bieg w tym wykonaniu będzie szybszym biegiem od oryginalnej trójki więc chart będzie miał większe osiągi. Z tego co wiem to w simsonach czy to 3 bieg (w skrzyni trzy biegowej) czy 4 bieg (w skrzyni 4 biegowej) czy 5 bieg (w skrzyni pięciobiegowej) mają identyczne przełożenia. To daje tylko lepszy start a nie daje nic z prędkosćia maksymalną związanego.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - Supryk - 06-06-2017 20:29:20

Pamietam ze gdzies to pisałeś ale nie moge znaleźć, jakie byly koszta tego czwartego biegu orientacyjnie?


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - hohowski - 06-06-2017 20:39:00

Trudno to mi policzyć. Wałek robili mi bardzo długo i nie skasowało nic zębatki to jakieś 100 zł chyba a najdroższy był wybierak robiony u innego frezera. Ten kosztował 400 zł. Myślę że można to zrobić za 10 % tej wartości ale trzeba zrobić tego więcej niż 2 szt.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - hohowski - 06-06-2017 22:05:03

Zapomniałem wam dodać że w ostatnim czasie skompletowanie i złożyłem praktycznie cały nowy i na oryginalnych częściach silnik charta 70 vcm.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - dawidbarganski - 06-06-2017 22:37:03

z niecierpliwością czekam na film z odpału i jazdy Big Grin


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - Supryk - 06-06-2017 23:47:34

A ja pol roku szukalem glowicy do 70

Podzielisz sie dokladnymi informacjami jakich zmian trzeba dokonac na 4 b?


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - Marwerick - 06-06-2017 23:54:48

(06-06-2017 22:05:03)hohowski napisał(a):  Zapomniałem wam dodać że w ostatnim czasie skompletowanie i złożyłem praktycznie cały nowy i na oryginalnych częściach silnik charta 70 vcm.

to jeszcze takie cuś się trafia ?


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - hohowski - 07-06-2017 09:02:50

Kupiłem od człowieka z Nowej Dęby całkowicie nowe kartery (do 70 nie były numerowane i oczywiście rozfrezowane pod cylinder) głowicę i cylinder. Te elementy były minimalnie używane. Do tego miałem już wcześniej nowy kompletny tłok. Wał oryginalny ZMD też jeszcze miałem w zapasie i nie miałem co z nim zrobić. I to z tego powodu kupiłem resztę. Silnik mam praktycznie poskładany zostało jeszcze z pół godziny aby go dokończyć. Problem tylko że nie bardzo mam go jak potestować. Będzie leżał aż do odpowiedniej chwili. To już 4 silnik charta jaki mam i każdy jest inny. Zaczynając od kompletnie nowej nie odlalanej 50ccm przez tą 70 ccm aż po stuningowane 77 ccm i 94 ccm.

(06-06-2017 23:47:34)Supryk napisał(a):  A ja pol roku szukalem glowicy do 70

Podzielisz sie dokladnymi informacjami jakich zmian trzeba dokonac na 4 b?

Chętnie podzielę się ale to raczej temat dla całkowitego pasjonata. Wymaga dużo poświęceń aby to zrobić.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - Supryk - 07-06-2017 10:50:03

Bardz mnie to interesuje, rowniez posiadam oryginalna 70 chartowska po drobnych ulepszeniach

Ja sam bym tego nie zrob, zlec bym to jakiemus warsztatowi ale fajnie by bylo miec 4 bieg


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - damian94 - 07-06-2017 12:34:05

(07-06-2017 09:02:50)hohowski napisał(a):  Kupiłem od człowieka z Nowej Dęby całkowicie nowe kartery (do 70 nie były numerowane i oczywiście rozfrezowane pod cylinder) głowicę i cylinder.

Były oznaczane. Przynajmniej te do motorydwanów - 027.4.000xxx. Tak mniej więcej to wyglądało.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - hohowski - 07-06-2017 12:52:00

To w takim razie przepraszam za błędną informację bo moje są bez oznaczeń ale miały jedną wadę. Miały uszkodzony gwint pod śrubę mimośrodową ustalającą położenie kosy od biegów. To może było powodem ich odrzucenie i nie oznakowywania. Czy ma ktoś jakieś opinie jak ten silnik pracuje w stosunku do zwykłej 50tki? Jest zauważalna różnica mocy? Zastanawiają mnie bardzo małe rozmiary płuków. Przez powiększenie tulei i brak zmian w kanałach płuczących ich przekrój mocno zmniejszył się. Czy ktoś jeździł chartem z tym silnikiem?


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - damian94 - 07-06-2017 13:17:31

Ja :F W porównaniu do 50, 70 szła jak zła. Problem u mnie był taki, że był krzywy korbowód i wybite gniazdo na sworzeń w tłoku. Nie wspominając o tym że był chyba zatarty ten cylinder. Niby to działało ale w pewnej partii obrotów zwyczajnie dzwoniło i v-max 40 km/h. Do tego były problemy z 3 biegiem bo nie zawsze wskakiwał. Ale jak udało się wrzucić trójkę, to rozpędzanie było czystą przyjemnością. I przyznam że jest to dosyć ciekawe zjawisko, bo z suchych danych technicznych, moc się nie zmieniła i została w tym samym przedziale, za to wzrósł delikatnie moment obrotowy do 3.8 Nm i spadł niżej do 3800 RPM. Bo niestety Dezamet stopnia sprężania nie zwiększył. Dalej jest 8:1.

I tak jak napisałeś, odpady produkcyjne nie były oznaczane. U Ciebie też są dziury w karterach po rozwierceniu ?


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - hohowski - 07-06-2017 14:17:43

Nie kartery były tak rozwiercone że nie było przebić i nic nie było zaklejane. Ja sam rozwiercając kartery pod większy cylinder musiałem je później lutować ale tu nic takiego nie było robione.
Czy ma ktoś jeszcze jakieś doświadczenia z tym silnikiem w wersji 70 ccm? Dodam że głowicę chyba udało by się założyć od 50 ccm i zwiększyć stopień sprężania ale nie robiłem takich prób ma to być oryginał. Nie jestem jeszcze pewien czy gaźnik tam szedł taki jak do 50 ccm. Jam mam do niego przygotowany gaźnik bing wraz z króćcem od 50 ccm.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - damian94 - 07-06-2017 14:25:33

Oryginalnie był Bing 1/14/208 z dyszą 70.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - hohowski - 07-06-2017 14:34:49

(07-06-2017 10:50:03)Supryk napisał(a):  Bardz mnie to interesuje, rowniez posiadam oryginalna 70 chartowska po drobnych ulepszeniach

Ja sam bym tego nie zrob, zlec bym to jakiemus warsztatowi ale fajnie by bylo miec 4 bieg

Jak sprawuje się ten silnik w porównaniu do oryginału 50 ccm?

(07-06-2017 14:25:33)damian94 napisał(a):  Oryginalnie był Bing 1/14/208 z dyszą 70.

Czyli taki sam jak do 50 ccm? Przepraszam ale nie bardzo orientuję się w tych symbolach.