Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Nasze Romety (/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Wątek: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień (/showthread.php?tid=17165)



RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - JGNZM - 23-10-2016 16:16:34

Z tego co widzę to 4b to 3b z oryginalnej skrzyni. Najlepiej jakbyś się skontaktował ze mną na PW, bo być może samemu coś takiego uda mi się złożyć, może teraz, może jak skończę po szkole i będę umiał programować na CNC Smile


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - hohowski - 31-10-2016 15:30:23

Witam wszystkich ponownie. W ostatnią sobotę udało nam się dojechać chartem na hamownię i sprawdzić jego parametry. Uzyskaliśmy moc 16,4 kM i 12,5 Nm. Osobiście jestem zadowolony to chyba najmocniejszy chart jaki kiedykolwiek powstał.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - nie_mientki - 31-10-2016 15:45:13

Więcej niż pierwsze Fiaty 500Big Grin Pozamiatane.

Przybliżysz choć rząd wielkości poświęconego czasu i pieniędzy?


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - rafi555 - 31-10-2016 15:52:43

może streszczenie co było robione Smile


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - nie_mientki - 31-10-2016 16:12:53

Albo co nie było. Szybciej Big Grin


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - JGNZM - 31-10-2016 16:19:21

Wow, super loo Czekam teraz na 94ccm i 4 biegi Big Grin


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - hohowski - 01-11-2016 10:32:08

Panowie co do czasu i pieniędzy. Jak zaczynaliśmy te zabawy to zrobiliśmy wiele błędów i niepotrzebnie wydaliśmy sporo kasy. Teraz wiem co i jak zrobiłbym jeszcze raz. Szacuję że w 2 miesiące można zrobić taki drugi pojazd jeszcze raz. Co zrobiłem to tu opisałem ale krótko opiszę jeszcze raz co bym zrobił. Zacznijmy od sprzęgła, koniecznie musi być w nim 4 tarcza. Praca prosta potrzebny przeciętny tokarz i tyle. Zapłonu na początek nie ruszałbym ale magneto musi być idealnie proste. Gaźnik ja mam dellorto 21 mm ale za kilkadziesiąt złotych kupicie podobny o identycznym działaniu. Byle nia Amall - walczyłem z nim długo i wylądował w koszu. Cylinder można kupić gotowy tubingowy od simsona ale z tłokiem to już inna historia ja mam wossnera i tylko ten wytrzymuje wszelkie katusze. Ściągałem z niemiec tłoki Zt tuning i chyba z 4 leżą w koszu zatarte ale to chyba wina wydechu była i braku pomiaru temperatury pod świecą. Ten pomiar przy tym silniku musi być. Co do cylindra to te wszystkie kanały płuczące i bost porty to drugoplanowa sprawa bo najistotniejszy jest wydechowy. Musi być ogromny i nie za wysoko bo mamy 3 biegi i chcemy tym jeździć a nie tylko ścigać się. Co do karterów to tu jest chyba najwięcej pracy ale kosztów nie wiele. Palcówka lampy gazowe klej i preparat do lutowania aluminium wszystko załatwią. Wydech ren jak mamy dobrze policzony to program do rozwinięć oraz laser do cięcia i spawarka do szczepienia elementów oraz spawacz do spawania końcowego. Wcześniej oczywiście gumowy młotek i rurki i różnych średnicach do zwinięcia wypalonych elementów. Tu oczywiście jeszcze trzeba zrobić lub kupić tłumik oraz złączkę do cylindra. Na koniec wał. To jest wbrew pozorom sprawa najgorsza i najważniejsza. Wał przede wszystkim musi być prosty a z tym jest nie najlepiej. Najlepiej przerobić nowy wał ale nie są one już łatwym łupem. Ja mam jeszcze dwa podrabiane polskie i jeden oryginał ZMD. Te podróbki są do tego leprze od oryginału. Do takiego wału kładziemy korbę od derbi sensu z łożyskiem igiełkowym. Wał po złożeniu nie może mieć więcej jak 2 setki bicia bo nie będzie chodził na tych obrotach. Można też powiększyć otwory pod czop korby na 18 mm i dać korbę tubingową od derbi. Jak to nie jest możliwe to wał od simsona i przerobienie go pod wymiary charta z nową zębatką ale to koszt 500 zł plus nowe magneto bo stożków od simsona nie ruszamy. Taki wał daje możliwości założenia innego zapłonu np czeskiego. Wszystko musimy złożyć ściągaczem bo żadne grzanie karterów i pośpiech nie jest wskazane a silnik po złożeniu musi mieć idealny wał tego już nie naprawimy a całą resztę ze złożonym silnikiem można korygować. Do tego jeszcze membrana od AM6 i latamy 100 km/h i stawiamy pojazd na tylne koło ale to dzieje się samo często nie wtedy kiedy chcemy. Trzeba z tym uważać.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - hohowski - 03-11-2016 19:58:22

Tu dla wszystkich ciekawych filmik z hamowni, troszkę za długi ale tak się nagrało. Prób robiliśmy kilka a ta była ostatnią. Zaraz postaram się umieścić jeszcze wykres jak uda mi się go z MMSa wgrać.

Tu obiecany link: https://www.youtube.com/watch?v=FKH93LFMk_Q


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - hohowski - 05-11-2016 15:58:09

A tu jest zdjęcie wykresu jaki dostaliśmy. Nie ma tam podziałki dokładnej ale w lewym górnym rogu widać wartości jakie zostały uzyskane.
https://www.bikepics.com/pictures/2795038/1989-romet-chart-210


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - JGNZM - 05-11-2016 17:26:35

Świetnie Smile


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - Quake96 - 05-11-2016 17:32:17

Mój odkurzacz takich obrotów nie wykręca, pod koniec to bałem się że korba poleci lotem tnąco-koszącym :F Mały potworek Big Grin


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - hohowski - 05-11-2016 17:40:35

Tak jak mówiłem dobry wał to podstawa a resztę można modyfikować i bawić się do woli. Frajda z jazdy tym chartem jest ogromna szczególnie jak nie dają sobie z nim rady dużo większe motocykle (większość chińczyków) a nawet sporo aut odpada na starcie.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - Quake96 - 05-11-2016 17:42:49

Tak z ciekawości zapytam, jakie tutaj są "przelotowe" obroty i prędkość? Takie, które faktycznie nadają się do dłuższej jazdy bez obawy, że silnik wypluje ową korbę za kilka set/tysięcy kilometrów?


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - hohowski - 05-11-2016 21:51:27

Trudno mi to określić bo nie jeżdżę nim a dłuższe odcinki. Teraz jadąc na hamownię przejechałem około 25 km w jedną stronę i jechałem tylko 50 km/h bo było bardzo zimno. Myślę że nie katując silnika można trzymać około 75 km/h czyli troszkę wyżej jak początek reso. Powyżej silnik dostaje okropnego kopa i idzie do końca skali. Powiem tak ten silnik jest mocniejszy niż seryjny do obrotów takich jak na maksa osiągał seryjnie lecz tu szału nie ma. Można go eksploatować tak ja seryjny silnik bez obaw o jego wytrzymałość. Wtedy kiedy chcemy poczuć adrenalinę możemy wyjść poza zakres maksymalnych seryjnych obrotów i wtedy jest odlot. Wydaje misię jednak że trzeba traktować ten stan jako krótkotrwały zryw bo temperatura rośnie i po kilku kilometrach trzeba odpuścić dlatego robię teraz chłodzenie cieczą.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - Quake96 - 06-11-2016 00:06:10

No i to jest rzetelna odpowiedź Smile Zawsze mnie to ciekawiło i wreszcie wiem, dzięki Smile