Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Nasze Romety (/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Wątek: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień (/showthread.php?tid=17165)



RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - hohowski - 20-10-2016 09:36:29

Karterów nie poszerzałem ale wewnątrz dwie drobne przeróbki musiałem zrobić. Skrzynia bazuje na rozwiązaniach charta choć ma dołożoną jedną parę zębatek wykonaną od zera. Na sucho wszystko chodzi a jak będzie w rzeczywistości zobaczymy. Najbardziej z tego projektu boję się o skrzynię, reszta jest zrobiona idealnie, co nie znaczy że w skrzyni jest fuszerka tylko są tam nigdy nie sprawdzone rozwiązanie. To 100% czysty prototyp. Boję się o to czy płynnie będą wchodziły biegi oraz jaka będzie jej wytrzymałość. Ten cylinder z dobrym wydechem ma naprawdę duży potencjał.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - JGNZM - 20-10-2016 20:46:35

Wałki musiałeś mocno przerobić? Dziwi mnie, że 4 bieg mieści się w seryjnych karterach loo Czym wykonałeś zębatki? CNC? No i czy biegi 1 2 3 mają seryjne przełożenia?
Jak masz zdjęcie skrzyni wyślij proszę na PW Wink


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - Quake96 - 20-10-2016 20:49:56

Czemu dziwi? Toć prototyp charta miał już wykonane i dopasowane 4 biegi w silniku, a potem ze względu na koszta usunięto 4ty bieg, więc pewnie usunięto go "na szybko" i bez przeróbki karterów, a jedynie przerabiając skrzynię.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - JGNZM - 20-10-2016 21:27:57

Słyszałem o tym ale czy ktoś to potrafi potwierdzić?


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - Szatek - 20-10-2016 22:16:20

Skrzynia czterobiegowa podobno nie powstała, w Dezamecie znaleziono tylko jej rysunek techniczny.

Z czwartego biegu zrezygnowano, ze względu na dodatkowe koszta. Potwierdzi to Pan Sławomir Stalewski, były konstruktor Rometu.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - Quake96 - 20-10-2016 23:41:42

To ja nie wiem jak to jest, że nam osobiście pan Stalewski mówił o czterobiegowym charcie. Mówił to w ramach opowieści o teście porównawczym na 10tys km Simson vs. Chart, gdzie wygrał chart, ale nadmienił, że była to wersja jeszcze czterobiegowa, prototypowa.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - Szatek - 21-10-2016 00:19:23

Możliwe że jednak ta skrzynia powstała. Czytałem gdzieś kiedyś o tym, ale możliwe że coś przekręciłem.

W każdym razie, pare lat temu znaleziono tylko rysunek techniczny tej skrzyni (a chyba nawet tylko jednego wałka, nie pamiętam dokładnie).

Pan Stalewski potwierdza tylko to, co napisałem odnośnie rezygnacji z tej skrzyni.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - Quake96 - 21-10-2016 01:39:01

I co do tego się zgadzam Smile Nam mówił to samo. Seryjny chart nie miał 4 biegów, bo kazano ciąć koszta. Ale prototyp takową skrzynię miał, dlatego też uważam, że tutaj wspomniana przeróbka mogła nie wymagać poszerzania karterów.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - Szatek - 22-10-2016 20:55:49

Pan Stalewski potwierdza to co napisał Quake96.

Mówił też m.in., że prototypów Charta było około 15-stu.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - hohowski - 23-10-2016 10:16:39

Ciekawe czy jeszcze takie charty prototypowe gdzieś ocalały. Można by skopiować coś co było już zrobione. Ja przeróbki skrzyni opisałem w tym wątku gdzieś wcześniej, poszukajcie powinno wszystko być. Pierwsze trzy biegi są o przełożeniach oryginalnych a kolejny czwarty jest szybszy. Faktem jest że para zębatek od drugiego biegu w oryginalnej skrzyni robi bardzo duży posów aby załączyć dwójkę a potem trójkę czyli skrzynia jakby w oryginale miała w zamyśle jeszcze jeden bieg. Tak naprawdę to od podstaw zrobiłem tylko wałek pośredni i jest on wykonany prawie tak jak oryginał tylko połączone są ze sobą te wielowpusty załączające 2 bieg oraz zaczynają sie one i kończą na innej wysokości wałka, reszta jest bez zmian na tym wałku. Dodatkowo trzeba było od podstaw zrobić kolejną parę zębatek 4 biegu które załączają też trzeci bieg tak jak w oryginale robi to para zębatek od dwójki. Na wybieraku zrobionym też od podstaw (bo musiałem zrobić inne rowki programatora) znalazły się przerobione ręcznie ale takie same jak oryginalne dwa wodziki i to wszystko tak w skrócie.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - JGNZM - 23-10-2016 11:27:17

A jakie przełożenie ma 4b? Na seryjnym Charcie mogło by być to samo?


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - Simon - 23-10-2016 15:44:47

Gdzieś tu na forum kiedyś istniał temat o Chartach rzekomo odkupionych od syndyka, ale z silnikami zza granicy.
Jeżeli to prototypy, to dwa ocalały.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - hohowski - 23-10-2016 16:03:48

Chętnie bym je zobaczył tylko ciekawe czy mają 4 biegi wszyscy o nich słyszeli ale nikt ich nie widział.
Co do pytania o położenie 4 b to jest on załączany tak jak 2 b czyli zębatki te leżą między 2 a 3 biegiem, kiedyś załączałem tu różne zdjęcia z tą skrzynią tam wszystko widać.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - JGNZM - 23-10-2016 16:08:30

Podzielisz się przełożeniem tych nowych zębatek? Bo widzę, że między fabryczne 2 a 3 wcisnąłeś jeszcze jeden bieg.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - hohowski - 23-10-2016 16:11:54

Przepraszam, źle przeczytałem pytanie. Przełożenie 4 b jest większe niż 3 ale nie pamiętaj już dokładnie jakie są proporcje zębatek, musiałbym spojrzeć w szkice. W oryginale też tak mogło być ponieważ wtedy wystarczy założyć kosz od tzw 70 tki i zwolnić pierwsze 3 biegi a wtedy 4 bieg byłby szybszy od obecnie trzeciego a skrzynia miałaby krótsze biegi.