Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Nasze Romety (/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Wątek: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień (/showthread.php?tid=17165)



RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - hohowski - 18-01-2015 21:52:57

Chodzi ci o liczenie w programie jaki podałem powyżej?


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - olo09 - 18-01-2015 22:43:03

Chodzi mi o stożki za walcem ;P
Tak jak robi to Janusz i Marcin.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - hohowski - 18-01-2015 22:49:09

Patrząc w program jaki załączyłem to jest w tym dużo dowolności, czyli podaje się z ręki dane dotyczące zarówno długości jak i kątów lecz w pewnych dopuszczalnych zakresach, ale to tylko moje spostrzeżenia nigdy nie sprawdzone. Kolega Marcin robi z tego wielką tajemnicę i nic nie dowiesz się, strony internetowe przeszukałem ale nic więcej jak to co wyżej załączyłem nie znalazłem z tego programu Niemcy liczą wydechy jest o tym na forum sachsa.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - olo09 - 18-01-2015 22:57:45

Ok, dzięki. Pobiore ten program.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - hohowski - 18-01-2015 23:01:12

Nie ma w tym raczej wielkich wyników ponieważ nawet jak popatrzysz na wyczynowe wydechy stosowane w wyścigach to mają wydechy z jednego lub co najwyżej z dwóch kątów robione tak jak w tym właśnie programie no chyba że trafiłem na stare zdjęcia.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - janusz94 - 18-01-2015 23:01:41

Nie obiecuje ale mogę spróbować napisać poradnik jak liczę wydechu i jakimi proporcjami się kieruje. Tylko nie wiem co z tego by wyszło bo o ile wiedze pojmuje szybko to często przekazać ją nie do końca potrafię w prosty i logiczny sposób dla innych.
Schemat który tutaj wkleiłem to tylko naszkicowany rzut i wymiary bo nie rysuje na formacie A4 takich szczegółów. Można sobie to narysować w wymiarach rzeczywistych ale ja akurat wole tak Smile
Spróbuje napisać taki poradnik niebawem bo zainteresowanie tym tematem jest dość duże.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - kw112 - 18-01-2015 23:06:09

Janusz, ja bym bardzo prosił i z góry dziękuję. Już troszkę się naczytałem o tych wydeszkach, ale nadal brakuje mi niektórych informacji, więc gdybyś mógł, to wiele osób byłoby zapewne zadowolone.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - hohowski - 18-01-2015 23:07:13

OK Janusz to czekamy z niecierpliwością.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - janusz94 - 18-01-2015 23:10:44

Spróbować mogę ale nie obiecuje że coś z tego będzie. Ja też zapewne wielu rzeczy jeszcze nie wiem i ciągle się uczę czegoś nowego i zbieram kolejne doświadczenia. Na próbę napisania poradnika pewnie zejdzie troche czasu.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - hohowski - 18-01-2015 23:32:54

Janusz jeszcze jedna sprawa jaka różni ten program od ec2. Chyba za pochopnie wydałeś werdykt mówiący, że oba programy liczą identycznie. Otóż ten program który ja załączyłem liczy takie same wydechy dla różnych pojemności mniej więcej tak jak to policzył dla mnie Marcin. Zmieniając zaś pojemność podaje w wyblakłych polach inne wartości współczynników tak aby były prawidłowe dla danej pojemności. Dokładnie to samo robi Bell w swojej książce. teoretycznie pojemność nie powinna mieć najmniejszego wpływu dla liczenia rezonansu a jedynie inne współczynniki stosuje się licząc wydech dla danej pojemności - tego nie potrafi zrobić ec2 bo tam masz zupełną dowolność w wpisywaniu współczynników i możesz policzyć wydech całkiem do bani nie znając zasad jego liczenia. Kiedyś sprawdziłem też współczynniki z ec2 w stosunku do tych co podaje Bell i wartości Bella są inne od tych co liczy ec2 tzn. trzymając się tabel Bella nie policzysz programem takiego wydechu jaki wychodzi z wzorów Bella. Zmieniając te współczynniki odpowiednio w ec2 możesz uzyskać identyczny wydech jaki wychodzi z wzorów Bella ale tak jak mówię nie można brać ich wartości wprost z tabel z książki. W tym programie co ja załączyłem wszystko to jest rozwiązane i nawet laik policzy dobry wydech po program podpowiada współczynniki dla danej pojemności czego nie robi ec2.
Dawno nie działałem w ec2 ale chyba nie myliłem się pisząc jak wyżej.[/align]
Mam nadzieje, że zrozumieliście moją wypowiedź. Dla mnie ten program który załączyłem jest o niebo lepszy bo nie trzeba szukać w tabelach dla danej pojemności jaki należy wprowadzić współczynnik tylko on sam podpowiada te wartości które są dobre, ec2 tego nie robi i początkujący liczą wydechy do kitu a tylko czasem trafiają z poprawnymi wyliczeniami. Nawet jak w ec2 wprowadzimy współczynniki takie jak podaje Bell to i tak nie otrzymamy wydechu takiego jak wychodzi z wzorów Bella bo program stosuje lekko skorygowane wzory. W ec2 wpisywanie pojemności na nic nie wpływa i to jego duży minus. To tak w skrócie jeszcze raz to samo.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - janusz94 - 19-01-2015 01:18:15

Ec2 doskonałe nie jest to fakt Tongue Pomijając programy, mam już napisaną część poradnika z przykładem mojego wydechu ale jest on cholernie agresywny i potrzebuje jeszcze jakiegoś przykładu. Dlatego gdyby mógł ktoś tutaj podać dane jakiegoś silnika takie jak podajemy w ec2 i jakiej charakterystyki potrzebuje to policzyłbym jeszcze jeden wydech dla przykładu, taki bardziej cywilizowany do normalnego użytku. Do tekstu dołączę screen'y z ec2 jak wpisywać żeby uzyskać co potrzeba. Jeszcze jedno pytanie, wrzucać to na forum czy lepiej zapisać to w Wordzie i jako plik na jakiś serwer do pobierania?


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - hohowski - 19-01-2015 08:54:12

Moim zdaniem niech zostanie to na forum może ktoś z tego skorzysta.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - hohowski - 19-01-2015 21:21:41

Czy ktoś poda te dane czy ja mam je podać dla przykładu?


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - BigSoft - 19-01-2015 21:27:51

(19-01-2015 01:18:15)janusz94 napisał(a):  Jeszcze jedno pytanie, wrzucać to na forum czy lepiej zapisać to w Wordzie i jako plik na jakiś serwer do pobierania?

Moim zdaniem możesz wrzucić na forum, ewentualne zdjęcia/schematy na forumowy hosting obrazków, żeby nie wygasły po czasie.


(19-01-2015 21:21:41)hohowski napisał(a):  Czy ktoś poda te dane czy ja mam je podać dla przykładu?

Zapewne masz jakiś dobry przykład w zanadrzu, więc jeśli możesz, to podaj.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - hohowski - 19-01-2015 22:20:44

To policz proszę Janusz wydech do troszkę mniej wyżyłowanych parametrów czyli:
- 77 ccm
- średnica kanału wydechowego 28 mm (jak dla cylindra Simsona)
- otwarcie okna wydechowego 183 stopnie (niech będzie lajtowo)
- długość kanału wydechowego 60 mm
- strojenie daj na 11.500 obr. Wiem, że to troszkę wysoko jak na takie otwarcie okna ale wiem też że jest to do uzyskania na tym oknie wydechowym, choć program jaki mam do liczenia okien (portingcalc) podaje, znacznie większe kąty dla takich obrotów.
Policz wydech raczej dla długiego reso a może nie być aż tak mocne.
Powinieneś mieć wszystkie dane.