Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Nasze Romety (/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Wątek: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień (/showthread.php?tid=17165)



RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - hohowski - 11-03-2014 20:37:33

BYŁBY SUPER GDYBY NIE TEN SWORZEŃ. Nie wcisnę takiej dużej główki w te przeciwwagi ale dzięki za informacje, może ktoś jeszcze cos podrzuci?


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - plusminus - 11-03-2014 20:46:47

Można spróbować stoczyć sworzeń po obydwu stronach na fi18 a po środku zostawić fi20 na łożysko. Ktoś już widziałem tak próbował i jeździło to..


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - Patryk82 - 11-03-2014 21:30:57

A co zrobisz z wystającym poza obrys wału korbowodem? Napawasz dookoła komorę i wyfrezujesz?..


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - hohowski - 11-03-2014 21:33:23

Dokładnie w kartery nie wejdzie tak duża główka korbowodu.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - janusz94 - 11-03-2014 23:51:42

A może poprostu korba z hondy mbx/mtx/ns-1? Bo wymiary ma to przyzwoite, sworzeń dolny 18mm, jedynie długość od osi do osi jest większa ale z braku laku lepiej coś takiego i podkładka pod cyla niż ściągać korbe za gruby chajs gdzieś ze świata.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - Lagoon - 12-03-2014 00:40:00

Czemu rezygnujesz z korby od Sendy? Chodzi o zbyt luźne pasowanie sworznia stopy? Przy sworzniu 18 mm też trzeba będzie coś zrobić ze stopą korbowodu bo będzie wystawać poza obrys przeciwwag i to niemało.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - hohowski - 12-03-2014 11:20:08

Rezygnuję z korby od Sendy ponieważ do cylindra Polini potrzebny jest korbowód o 4,5 mm dłuższy. Można go oczywiście stoczyć. Dodatkowo korbowody do sendy w wykonaniu Racing firmy Jasil jakimś dziwnym przypadkiem teraz mają średnicę dolnego sworznia18 mm choć ja kupiłem ponad rok temu ze sworzniem 16 mm. Teraz jest on podobno nie osiągalny a w wykonaniu STD boję się że będzie za słaby do prawie 30 KM i 12000 obrotów. Korbowód jaki znalazłem na Słowacji od KTM ma tylko o 3 mm grubszą korbę u dołu od oryginalnej korby charta a ma sworzeń 18 mm więc jest szansa włożenia go do karterów. Słowak twierdzi że 2 mm można zdjąć z tego wymiaru przez szlifowanie korby a o kolejny 1 mm rozfrezuję kartery. Tylko cena tej korby jest szalona.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - Patryk82 - 12-03-2014 20:47:40

Szlifować korbowód to jednak ryzyko, co do karterów 1mm można spokojnie zdjąć, ja oszlifowałem sobie delikatnie pod korbę od bartera i jest ok, chyba łącznie 1mm całej średnicy Wink


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - hohowski - 12-03-2014 22:27:51

Możesz dokładnie powiedzieć o jakiej korbie piszesz? Jakie miała wymiary?


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - Lagoon - 12-03-2014 22:32:46

Patryk pisze o korbie od EBS.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - hohowski - 12-03-2014 23:40:46

Korba od Derbi wchodzi bez rozfrezowywania karterów tylko trzeba pomyśleć.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - Patryk82 - 13-03-2014 01:05:59

Tak wiem, trzeba ją lekko oszlifować, ale nie chciałem tego robić na pałe bez pomiarów, a jak dałem do regeneracji, to gościu stwierdził, że lepiej jak oszlifuję kartery.. W każdym razie korbowód od bartera z allegro jest z jednej strony ok. 0,5mm grubszy i tyle trzeba liznąć aluminium w komorze, ja to zrobiłem bodaj kamieniami szlifierskimi:
Nawet nie widać różnicy, a nic nie obciera, bo w sumie wał i tak ma trochę mniejszy wymiar niż komora Wink


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - hohowski - 13-03-2014 08:51:22

Zgadza się różnice między oryginalną korbą a korbą derby są znikome. Korba od Derbi jest też szersza i tu ktoś kto składa wał musi o tym pamiętać bo potem przy montażu może być niezły klops. Oryginalne korby też w większości są szlifowane po założeniu.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - Patryk82 - 13-03-2014 18:15:34

Owszem, jest szersza, ale o tym to wiadomo Wink Oszlifowana po założeniu? A co z opiłkami, czy syfem, który dostanie się do łożyska igiełkowego?


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - hohowski - 13-03-2014 22:17:16

Co z opiłkami to ci kolego nie odpowiem bo nie brałem udziału przy produkcji tych wałów. Jedno co wiem to mam ich około 5 sztuk i każdy ma inaczej zeszlifowaną korbę a jeden nie ma wcale szlifowanej jak nie mylę się. Więc moim zdaniem każdy był dopasowywany ręcznie po zmontowaniu ale mogę mylić się.
Czy nikt nie znalazł korbowodu o jakim pisałem powyżej? Coś nie mogę od was dostać pomocy?