Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Nasze Romety (/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Wątek: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień (/showthread.php?tid=17165)



RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - marcin194 - 14-01-2014 03:29:49

(13-01-2014 20:25:39)janusz94 napisał(a):  Tylko Marcinie nie zapominaj o tym że jak okienka wydechowe mają dużą szerokość i duży kąt otwarcia to gdzieś się te spaliny przez nie odbierane muszą zmieścić. Dlatego czasoprzekrój kanału wydechowego musi być równy albo wiekszy niż czasoprzekrój okien wydechowych. W innym przypadku silnik zostaje zadławiony... co też przekłada się na spadek wydajności silnika.

Znam wzory na optymalną pojemność wylotu z cylindra Wink Sama średnica to nie wszystko, przesadzona średnica i tak powoduje spadek ciśnienia rezonansowego.


Lagoon wytłumaczę Ci to najprościej jak się tylko da

- długi wąski kanał wylotowy z cylindra, to bardziej elastyczny silnik, moc maksymalna jest osiągana przy niższych obrotach ale też i jest niższa.

- krótki, szeroki kanał wylotowy z cylindra, mniej elastyczna jednostka, niżska partia obrotów bardziej kuleje, ale za to moc jest wyższa, niestety też jest osiągana przy nieco wyższych obrotach.

Nie można przesadzić w żadnym z kierunków, bo zawala to całą zależność ciśnień w cylindrze Wink Maksymalne odchylenie na średnicach to jest wyrażane stosunkiem procentowym i z tego co pamiętam wynosi około 15%. Do tego wszystkiego, dochodzi jeszcze współpraca z wydechem, (co ładnie opisał Bell w dziale poświęconym wydechom) choć to ten ma największy wpływ na przebieg krzywej.
Ogólnie pojemność kanału zależna jest od powierzchni wydechu jak i również powierzchni płuków, a te są od siebie zakeżne z pewnymi odchyleniami względem ciśnienia BMEP - czyli tak zwanej kompresji wstępnej skrzyni korbowej.


Plusminusm, opracowanie Holendrów było dobre w latach w których powstało, a same wydechy powstające tą metodą mają bardzo długie i łagodne stożki co nie sprzyja wyciskaniu siódmych potów z silnika. Jest to jednak dobry materiał na początki z liczeniem samodzielnym wydechów Wink

Resztę kmińcie sami Wink


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - Lagoon - 14-01-2014 19:06:15

Marcin, akurat bardziej miałem na mysli brak zrozumienia angielskiego opracowania a nie samej zasady,napisalem to wyzej, ale ok, przynajmniej mam potwierdzenie co do tej teorii ;-)


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - janusz94 - 14-01-2014 20:43:59

No macie napewno racje ale jest jedno ale Tongue
Jeśli silnik ma mieć bardzo wysoką moc to wylot musi też być duży a to po to żeby rozszerzanie się wydechu zaczynało się już na kanale wydechowym o około 1* i wtedy łączy sie to niejako z kolankiem którego kąt raczej nigdy nie jest mniejszy od 1* powoduje to wtedy wyższe doładowanie w rezonansie ale tak jak wcześniej napisaliście powoduje również spadek momentu, szczególnie w niskich obrotach.
A i takie małe wtrącenie co do kwestii silników 125cc. To że w 125cc kanały nie są wcale jakiejśc dużej średnicy to nic dziwnego bo wiekszość jednostek 125cc nie są jakoś bardzo wysilone. Trzebaby wziąć do takiego porównania jakąś jednostke o dużym stopniu wysilenia np: YZ125 która jest już dość poważnym sprzętem i silnik ma duży stopień wysilenia. Tam wylot napewno też będzie większy niż w innych silnikach o dużo mniejszej mocy.
Jak dla mnie oba tory są poprawne i powinny być stosowane w taki sposób aby osiągnąć pożądany przez użytkownika danego silnika efekt.

Podoba mi sie też to że można tutaj z kulturą porozmawiać i przeanalizować problemy a nie jak na innych forach odrazu jedzie jeden po drugim i nie można przedstawić nawet swojego zdaniaWink I oby tak dalej panowie Smile


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - hohowski - 14-01-2014 21:19:16

Popieram Janusza. Każdy może powiedzieć to co myśli i każdy może się zgodzić z tym lub nie, najważniejsze aby była jakaś kultura bo pyskówki takie jak często czytam na innych forach do niczego nie prowadzą.
Mam pytanie czy macie koledzy jakieś namiary na firmę frezerską którą można by zapytać o wykonanie nowego wybieraka? Moje kontakty jakoś kończą się.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - janusz94 - 14-01-2014 21:35:30

I tak właśnie powinno być we wszystkich poważniejszych tematach żeby zebrać wiedze, doświadczenia i spostrzeżenia kilku/kilkunastu osób znających sie na rzeczy po to żeby dojść wspolnie do jakiś wniosków które pozwolą w przyszłości uniknąć jakiś niepotrzebnych błędów Wink
Co do frezowania to może być problem bo cos takiego chyba trzebaby im zaprojektować w 3d z dokładnymi wymiarami itp. bo wątpie żeby jakiś zakład w ''ludzkich pieniądzach'' podjał się zaprojektowania i wykonania jakiegoś elemętu z gwarancją że będzie to poprawnie działać.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - hohowski - 14-01-2014 22:30:49

Janusz daj spokój nie bądź takim idealistom. A jak ludzie robili takie rzeczy jak nie było programów do 3D. Sprawa jest prosta oryginalny wybierak idzie do firmy jako wzór a oczywiście projekt nowych rowków idzie jako szkic tak aby wszystko było jasne. Pytałem o to już kilka firm i to im wystarcza.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - Lagoon - 14-01-2014 22:49:26

Janusz, tak jak pisałem porównywałem właśnie cylindry podobne mocą, od najmocniejszej wersji RS 125 czyli GS i Hondy CR 125(cross) i takie wnioski mi się nasunęły. YZ i CR to bardzo podobne pod względem strojenia cylindry.

Dobrze zauważyliście, też podzielam Wasze zdanie w kwestii możliwości wyrażenia swojego zdania. W końcu chyba każdy się uczy całe życie i warto dzielić się doświadczeniami Wink

Swoją drogą ciekawe, że na takim forum, gdzie ceni się raczej oryginały, nastąpił ostatnio taki napływ ludzi zajmujących się tuningiem dwusuwów.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - Simon - 14-01-2014 22:58:05

Nie cenimy tylko oryginałów. Każde przerobienie z głową jest dobre.
Po prostu na takim forum nie toleruje się wieśniaczenia/niszczenia sprzętów

Sam z ogromną niecierpliwością czekam na ukończenie projektu przez hohowskiego. A czytając ten temat można się sporo nauczyć i dowiedzieć.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - hohowski - 15-01-2014 10:11:50

Tak dla ciekawych, wszystkie moje modyfikacje robie na kolejnych egzemplażach silników ale ciągle trzymam jeden komplet nowych części pozwalający na przywrucenie całkowicie oryginalnego stanu zarówno silnika jak i całego pojazdu.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - marcin194 - 16-01-2014 19:55:23

(14-01-2014 20:43:59)janusz94 napisał(a):  No macie napewno racje ale jest jedno ale Tongue
Jeśli silnik ma mieć bardzo wysoką moc to wylot musi też być duży a to po to żeby rozszerzanie się wydechu zaczynało się już na kanale wydechowym o około 1* i wtedy łączy sie to niejako z kolankiem którego kąt raczej nigdy nie jest mniejszy od 1* powoduje to wtedy wyższe doładowanie w rezonansie ale tak jak wcześniej napisaliście powoduje również spadek momentu, szczególnie w niskich obrotach.
A i takie małe wtrącenie co do kwestii silników 125cc. To że w 125cc kanały nie są wcale jakiejśc dużej średnicy to nic dziwnego bo wiekszość jednostek 125cc nie są jakoś bardzo wysilone. Trzebaby wziąć do takiego porównania jakąś jednostke o dużym stopniu wysilenia np: YZ125 która jest już dość poważnym sprzętem i silnik ma duży stopień wysilenia. Tam wylot napewno też będzie większy niż w innych silnikach o dużo mniejszej mocy.
Jak dla mnie oba tory są poprawne i powinny być stosowane w taki sposób aby osiągnąć pożądany przez użytkownika danego silnika efekt.

Podoba mi sie też to że można tutaj z kulturą porozmawiać i przeanalizować problemy a nie jak na innych forach odrazu jedzie jeden po drugim i nie można przedstawić nawet swojego zdaniaWink I oby tak dalej panowie Smile
Przecież wiesz, że ze mną można zawsze pogadać Tongue
Hohowski, jakieś postępy przy charcinie?


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - hohowski - 16-01-2014 20:19:08

Panowie nie oczekujcie aby z dnia na dzień coś wielkiego stało się. Zębatki do skrzyni dorabia mi firma już któryś miesiąc miały być gotowe już może z 15 razy. Muszę być cierpliwy bo to robota robiona przez znajomych znajomego ale sam mam już ich troszkę dość. Glatego pytałem czy nie znacie jakiegoś warsztatu co to może mi zrobić. Co do karterów to młody może w najbliższ weekend coś ruszy ale on też nie zawsze ma czas na zabawę. Jak coś będę miał to podrzucę.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - hohowski - 18-02-2014 21:15:33

Witam fani chartów ponownie. Dziś znowu wydarzył się milowy krok w postępach z moim chartem, mianowicie odebrałem zębatki skrzyni 4b. Są one jeszcze do małych poprawek ale już widać koniec prac. Poniżej dwa zdjęcia:
http://w173.wrzuta.pl/obraz/12r4pUM1dYu/chart_skrzynia_4b
http://w173.wrzuta.pl/obraz/8injXH07ncC/chart_skrzynia_4b
Mam nadzieje, że zdjęcia są czytelne.
Udało się jeszcze jedno zdjęcie wkleić.
http://w173.wrzuta.pl/obraz/6qcGFXOD118/chart_skrzynia_4b

I kolejne zdjęcie:
http://w173.wrzuta.pl/obraz/aGdBS9Q3I1s/chart_skrzynia_4b
Zostało jeszcze tylko wykonać nowy wybierak i zmodernizować wodziki i powinno wszystko grać.


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - Taśma - 18-02-2014 21:29:55

Nie wiedzę różnicy krejzi

Posty odbiegające od tematu, nie zawierające treści merytorycznej (+1 punktów)
/bs



RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - Patryk82 - 18-02-2014 21:31:23

Projekt skrzyni jest własnego pomysłu, czy ktoś Ci pomagał? Smile Robi wrażenie, ciekawe, jak będzie się sprawować Tongue


RE: Chart bezpośrednie napełnienie i wiele innych usprawnień - stqc - 18-02-2014 21:32:01

No to Jacek teraz pytanie, jaki koszt takiej zabawy jest i dużo z tym jest roboty hmm?