Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Wymiana tulei w lagach - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Problemy techniczne - Zawieszenie, układ hamulcowy, koła (/forumdisplay.php?fid=223)
+--- Wątek: Wymiana tulei w lagach (/showthread.php?tid=14666)



Wymiana tulei w lagach - oggie - 20-05-2013 20:59:03

Witajcie,
niby rzecz banalna, a jednak mam problem...
wypadła (po prostu - na tyle się wyrobiła, że wypadła Wink ) tuleja z lewej lagi. Zakupiłem dwie nowe, niby zgodne z oryginałem (ale współczesne) tulejki z kołnierzem, rozkręciłem lagi, przymierzyłem "na luźno" - pięknie chodziły.
Nabiłem więc tuleje i nie mogę (albo robię to kompletnie źle...) zamontować owej lewej lagi - po prostu nie wchodzi, bo jest za ciasno. Nasmarowałem - i dalej nic z tego.

Stąd pytanie do Was - jak zamontować ową tuleję, tak, żeby laga dała się założyć? Wnoszę, że i tak i tak na owych współczesnych tulejach będzie za ciasno - czyli w bieżącym układzie najpewniej po prostu zawieszenie nie będzie mi chodzić...


RE: Wymiana tulei w lagach - stqc - 20-05-2013 21:01:35

Musisz zeszlifować tuleję od środka ^^
Robisz to na oko jak chodzi luźno i bez luzów to jest ok Big Grin


RE: Wymiana tulei w lagach - ziman1998 - 20-05-2013 21:02:02

najlepiej wyjąć i przetoczyć na nowo ale nie każdy ma do tego dostęp. Ps. miałem ten sam przypadek ;P


RE: Wymiana tulei w lagach - fosa - 20-05-2013 21:09:24

miałem identyczny przypadek przy renowacji kadeta musisz wziąć kawłek kołka od miotły i nawinąć papier ścierny następnie szlifować aż wejdzie Tongue


RE: Wymiana tulei w lagach - ziman1998 - 20-05-2013 21:11:56

Wyszlifować hmm... słabo. Możesz gruzdy narobić


RE: Wymiana tulei w lagach - fosa - 20-05-2013 21:15:36

ale najpierw grubym papierem na koniec drobnym


RE: Wymiana tulei w lagach - oggie - 20-05-2013 21:19:21

no dobra. Bardziej nie zepsuję tych tulejek, czyli wezmę pilnik i podszlifuję delikatnie dookoła (mam dość drobny okrągły pilnik - powinno wyjść w miarę równo mam nadzieję). A jak nie to kupię drugie tulejki i rozszlifuję, zanim założę. Z roztoczeniem będzie problem niestety - nie mam dostępu do maszyn.
Dziękuję za porady, jutro dam znać co z tego wyszło Smile

Myślałem też, że jest jakiś magiczny sposób naciśnięcia ich na zakręcone lagi - ale widzę, że jednak metoda mechaniczna będzie nieodzowna Smile


RE: Wymiana tulei w lagach - Semmao - 20-05-2013 22:46:48

Ja teraz przerabiam to samo przy Ogarze. Kupiłem tulejki i dupson, nie wejdą. Mam papier drobnoziarnisty powyżej 360 chyba kupiłem i będę jechał na zewnątrz i w środku delikatnie, aż będzie w miarę pasowało i nie wypadało. Pi razy drzwi - inaczej nie ma ...


RE: Wymiana tulei w lagach - oggie - 01-07-2013 13:12:53

Tak jak pisaliście - z tym, że użyłem najpierw co grubszego pilnika, a później drobnego papieru ściernego. Weszły, działają Smile
Dzięki za podpowiedzi!