Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
Nowe przepisy, karta motorowerowa, prawo jazdy AM - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Chłopcy Rometowcy (/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Wiadomości (/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Wątek: Nowe przepisy, karta motorowerowa, prawo jazdy AM (/showthread.php?tid=10671)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8


RE: Nowe przepisy, karta motorowerowa, prawo jazdy AM - nie_mientki - 23-01-2013 02:12:41

(22-01-2013 23:49:39)Artur napisał(a):  Doszedłem do wniosku, że... Po co? Jeślibym na 18. urodziny zrobił prawo jazdy, np. kat. B, to i tak mógłbym prowadzić motorower.

No i tu się mylisz, bo nie mógłbyś. Ukończenie 18 roku życia nie daje już prawa do prowadzenia motoroweru.
A ponieważ prawo nie działa wstecz, to wszyscy którzy już nabyli to prawo(tj. stuknęła im 18) owe prawo zachowują.


RE: Nowe przepisy, karta motorowerowa, prawo jazdy AM - Irek - 23-01-2013 10:38:48

I tak o AM czy A2 możecie pomarzyć bo jest dziura w przepisach.
Poza tym stopień trudności nowych egzaminów jest taki że zdawalność spadła do kilku procent na kat B. Na inne lepiej nie będzie


RE: Nowe przepisy, karta motorowerowa, prawo jazdy AM - romecik1998 - 23-01-2013 12:39:53

(23-01-2013 10:38:48)Irek napisał(a):  I tak o AM czy A2 możecie pomarzyć bo jest dziura w przepisach.
Poza tym stopień trudności nowych egzaminów jest taki że zdawalność spadła do kilku procent na kat B. Na inne lepiej nie będzie

Czyli?


RE: Nowe przepisy, karta motorowerowa, prawo jazdy AM - nie_mientki - 23-01-2013 12:50:57

Aby pójść na egzamin AM lub A2 potrzebujesz ukończonego kursu. Aby ukończyć kurs potrzebujesz instruktora. Ustawodawca nie przewidział instytucji instruktora AM i A2, więc nici z kursu, więc nici z egzaminu.
To jest ta dziura w przepisach.


RE: Nowe przepisy, karta motorowerowa, prawo jazdy AM - Artur - 23-01-2013 13:16:52

(23-01-2013 02:12:41)nie_mientki napisał(a):  
(22-01-2013 23:49:39)Artur napisał(a):  Doszedłem do wniosku, że... Po co? Jeślibym na 18. urodziny zrobił prawo jazdy, np. kat. B, to i tak mógłbym prowadzić motorower.

No i tu się mylisz, bo nie mógłbyś. Ukończenie 18 roku życia nie daje już prawa do prowadzenia motoroweru.
A ponieważ prawo nie działa wstecz, to wszyscy którzy już nabyli to prawo(tj. stuknęła im 18) owe prawo zachowują.

A przypominam, że każda kategoria prawa jazdy upoważnia do prowadzenia pojazdów przewidzianych dla kategorii AM. Trzeba czytać uważnie! Wink


RE: Nowe przepisy, karta motorowerowa, prawo jazdy AM - nie_mientki - 23-01-2013 13:28:24

Mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa. Masz rację. Jak nic w wieku 18 lat robić B i mieć wszystko gdzieś.


RE: Nowe przepisy, karta motorowerowa, prawo jazdy AM - Artur - 23-01-2013 13:43:00

(23-01-2013 12:50:57)nie_mientki napisał(a):  Aby pójść na egzamin AM lub A2 potrzebujesz ukończonego kursu. Aby ukończyć kurs potrzebujesz instruktora. Ustawodawca nie przewidział instytucji instruktora AM i A2, więc nici z kursu, więc nici z egzaminu.
To jest ta dziura w przepisach.

Przed chwilą odwiedziłem stronę pierwszej z brzegu szkoły jazdy - jest informacja, że w sprawie szkoleń na kat. A2 należy kontaktować się telefonicznie w cenu ustalenia terminu. Czyżby przeprowadzali? Wink


RE: Nowe przepisy, karta motorowerowa, prawo jazdy AM - nie_mientki - 23-01-2013 13:45:54

Cytując już wspomniany serwis
"Twórcy obecnych przepisów zapomnieli zapisać, żeby instruktor kat. A spełniał również wymagania dla A2 i AM.. Zatem tacy instruktorzy nie istnieją.

Gdyby ktoś chciał zrobić kurs na instruktora A2 i AM i zdając egzamin państwowy chciał uzyskać uprawnienia, również napotka na problem – nie ma żadnego OSK, który mógłby przeprowadzić taki kurs. Dzieje się tak, ponieważ jednym z elementów szkolenia instruktora są obserwacje prowadzonego szkolenia, a co obserwować skoro nie ma komu prowadzić kat. A2 i AM? I kółko się zamyka."

Więc albo w piękny sposób obeszli przepisy, albo wiedzą coś o czym my nie wiemy.


RE: Nowe przepisy, karta motorowerowa, prawo jazdy AM - Artur - 23-01-2013 13:49:47

Albo strona podająca tę informację czegoś nie wie... Wink W każdym razie, jak się chce - to się zrobi. Zobaczymy - jak dla mnie to mają jakieś dwa lata, żeby to rozkręcić. Wink

Jedno pytanie jeszcze - jeśli chciałbym wymienić kartę na AM, to muszę tam iść z wnioskiem o wymianę prawa jazdy?


RE: Nowe przepisy, karta motorowerowa, prawo jazdy AM - Pieczer - 23-01-2013 14:45:43

Byłem w poniedziałek w Wydziale Komunikacji. Podszedłem do okienka wymiany uprawnień i poprosiłem panią żeby mi wszystko wyjaśniła. Sprawa jest następująca : bierze się od nich wniosek, który jest uniwersalny (tj. wydrukowane są tam do zaznaczenia wszystkie kategorie). Wypełnia się wniosek, idzie się do lekarza (bodajże rodzinnego), który wypisuje nam pozwolenie do kierowania motorowerem. Na końcu trzeba poprosić rodziców o wypisanie zgody na prowadzenie motoroweru. Wszystko zanosi się do WK i wpłaca się opłatę (u mnie 100 zł i 50 groszy), oni to sprawdzają i za jakiś czas dostajemy informację, że możemy odebrać prawo jazdy.

Jak z ciekawości spytałem się jaka byłaby droga jak nie miałbym wyrobionej karty. Pani zaczęła mi to tłumaczyć, ale było tam tak namieszane że zaraz po wyjściu zapomniałem. Ale z tego co zapamiętałem to zanosi się że potencjalni kierowcy nie będą mieli łatwo.

Moim zdaniem ta zmiana przyniesie dużo korzyści na drodze. Po pierwsze wiek na AM się podniósł. 13 latki nie będą mogły jeździć... i dobrze, bo jak ja byłem w tym wieku to mało co ogarniałem świat, a co dopiero jeżdżenie pierdzikiem. Po drugie - cena, kurs kosztuje ok. 500 zł plus ok. 100 zł za egzamin i ok. 100 zł za wyrobienie prawka. Robi się całkiem drogie przedsięwzięcie jak na tak młode osoby (ja np. za swój kurs i egzamin zapłaciłem 30 zł). Duża cena na pewno zniechęci "niemyślące" dzieci, bo przecież w razie niezdania 600 zł idzie w błoto. Pewnie z biegiem czasu, dorośli zaczną wyrabiać tę kategorie, bo nawet jak ma się prawo jazdy innych kategorii, to one nie upoważniają do jeżdżenia motorowerem.

PS: Na koniec chciałbym pogratulować szczęścia osobom, którym udało się uniknąć robienia kursu na nowo Smile


RE: Nowe przepisy, karta motorowerowa, prawo jazdy AM - Artur - 23-01-2013 14:49:18

Cytat:bo nawet jak ma się prawo jazdy innych kategorii, to one nie upoważniają do jeżdżenia motorowerem.
Cytat:2) kategorii A1:
c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
5) kategorii B1:
b) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
I tak dalej, i tak dalej... Smile


RE: Nowe przepisy, karta motorowerowa, prawo jazdy AM - Pieczer - 23-01-2013 15:09:02

(23-01-2013 14:49:18)Artur napisał(a):  
Cytat:bo nawet jak ma się prawo jazdy innych kategorii, to one nie upoważniają do jeżdżenia motorowerem.
Cytat:2) kategorii A1:
c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
5) kategorii B1:
b) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
I tak dalej, i tak dalej... Smile

Zwracam honor, masz rację Smile


RE: Nowe przepisy, karta motorowerowa, prawo jazdy AM - Artur - 23-01-2013 15:13:04

A widzicie? Nawet nie trzeba na AM wymieniać - jeździsz do 18. urodzin na karcie, robisz wtedy jakiekolwiek prawo jazdy i tyle! Stówka zaoszczędzona. Wink No, chyba, że ktoś obawia się, że nie zda - wtedy można na AM wymienić, mamy wtedy przynajmniej kategorię gwarantowaną. Smile


RE: Nowe przepisy, karta motorowerowa, prawo jazdy AM - Pieczer - 23-01-2013 15:30:37

Jeszcze trzeba wziąć pod uwagę, że po drodze, nasi "kochani" urzędnicy wpadną na pomysł, żeby kartę motorowerową z dnia na dzień unieważnić. Z resztą nie oszukujmy się, dla samego komfortu, prawo jazdy w portfelu wygląda lepiej Smile


RE: Nowe przepisy, karta motorowerowa, prawo jazdy AM - Tomasso94 - 23-01-2013 15:37:37

(23-01-2013 14:45:43)Pieczer napisał(a):  Pewnie z biegiem czasu, dorośli zaczną wyrabiać tę kategorie, bo nawet jak ma się prawo jazdy innych kategorii, to one nie upoważniają do jeżdżenia motorowerem.

Artur doczytuj :F


Pozatym nie lekarz rodzinny, tylko lekarz uprawniony do wystawiania kwitków dla kierowców. Cena badania 50 zł.