Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy!
romet Chart 210 elektronik by STQC - Wersja do druku

+- Chlopcy Rometowcy - Forum Romeciarzy! (https://www.chlopcyrometowcy.pl)
+-- Dział: Motorowery i motocykle Romet (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Dział: Nasze Romety (/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Wątek: romet Chart 210 elektronik by STQC (/showthread.php?tid=10628)



RE: Romet Chart 210 elektronik by STQC - BigSoft - 05-01-2014 12:53:19

(04-01-2014 17:23:14)stqc napisał(a):  Zdażyło Ci się że bezpiecznik sie spalił? Jaki tam płynie mniej więcej prąd?

Taki, jakiego potrzebują odbiorniki i akumulator o ile prądnica w danym momencie jest w stanie tyle oddać. Ciągły pobór prądu z akumulatora u mnie to ok 62W, więc lekko ponad 5A. Do tego dochodzą kierunkowskazy i stop. Także te 5A spokojnie tam płynie podczas jazdy + to ile potrzebuje w danej chwili akumulator, bo np jeżeli poruszam się po mieście i często stoję na skrzyżowaniach z włączonymi kierunkowskazami, to akumulator się znacznie rozładuje, dlatego po ruszeniu z miejsca prądnica nie dość , że zasila żarówki, to jeszcze ładuje akumulator, także natężenie znów wzrasta. Bezpiecznik jest 15A z zapasem, bo on ma pełnić rolę zabezpieczenia w razie jakiegoś zwarcia do masy.

stqc napisał(a):A jak możesz to powiedź w czym masz schowane te trafo?
W obudowie uniwersalnej. Jest ich trochę choćby na allegro, wystarczy poszukać i dobrać coś.

stqc napisał(a):chcem
Pisze się "chcę".


RE: Romet Chart 210 elektronik by STQC - stqc - 05-01-2014 13:24:33

Dzisiaj odnalazłem wszystkie dowody wpłat cześci na remont silnika i wyszło mi tak:
*choinki i sprzęgło 80zł
*tłok 50zł
*szlif 60zł
*uszczelki 10zł (lecz chyba kupię materiał i sam dotnę je z gambitu lub klingierytu)
*śruby 15zł
*wał to jeszcze nie wiadomo, lecz ok 200zł
*kosa 25zł
*głowica 20zł
*uszczelniacze 30zł
*łożyska 90zł
*gaźnik na początek wakacji dellorto 17,5mm lub 16n1-11 jeszcze muszę się dopytać o te gaźniki i ich opinie :F

Razem bez gaźnik 580zł, a z gaźnikiem będzie ok 700zł, więc mam nadzieję że ten silniczek trochę polata bo $ trochę zainwestowałem w niego best


RE: Romet Chart 210 elektronik by STQC - BigSoft - 05-01-2014 14:15:42

Jak dobrze złożysz, odpowiednio zdystansujesz co trzeba, to polata, bo czemu by nie Wink


RE: Romet Chart 210 elektronik by STQC - stqc - 05-01-2014 17:27:31

co masz na myślisz pisząc zdystansujesz co trzeba? Narazie to skrzynia zdystansowana i nic więcej :F


RE: Romet Chart 210 elektronik by STQC - BigSoft - 05-01-2014 19:05:19

Choćby to, że jak w Charcie masz fabrycznie trzy (chyba) podkładki dystansowe, to nie znaczy, że nie będzie trzeba gdzieś dodać. Np u mnie konieczne było dorobienie podkładek pomiędzy łożysko a pierścień segera, żeby wał korbowy nie miał możliwości przesunąć się w osi. To jest ważne, bo jak dostanie tam luzów, to nie dość, że silnik będzie głośniej pracował, to jeszcze gniazda w karterach się wyrobią.


RE: Romet Chart 210 elektronik by STQC - stqc - 05-01-2014 20:37:17

aha, to o skrzyni tak jak pisałem nie ma luzów nic Big Grin bede miał wał to będe myślał o dystansach Tongue


RE: Romet Chart 210 elektronik by STQC - mateusz5625 - 05-01-2014 20:51:46

(05-01-2014 19:05:19)BigSoft napisał(a):  Choćby to, że jak w Charcie masz fabrycznie trzy (chyba) podkładki dystansowe, to nie znaczy, że nie będzie trzeba gdzieś dodać. Np u mnie konieczne było dorobienie podkładek pomiędzy łożysko a pierścień segera, żeby wał korbowy nie miał możliwości przesunąć się w osi. To jest ważne, bo jak dostanie tam luzów, to nie dość, że silnik będzie głośniej pracował, to jeszcze gniazda w karterach się wyrobią.

Cholera, mam nadzieje że u mnie nie ma takie coś miejsca, to jedyna rzecz jakiej nie sprawdziłem, ale mam prawie nowe kartery więc chyba nie:F.
A może ty miałeś jakieś węższe łożyska?


RE: Romet Chart 210 elektronik by STQC - BigSoft - 05-01-2014 20:57:53

Wystarczy ciut grubsza uszczelka niż oryginalnie montowana i już mamy luz. Zerknijcie sobie na wideo, na którym gościu składa silnik simsona, to znane od Ify. Macie tam pokazane jak mechanik mierzy różnice i dobiera podkładki.

Nowe kartery nie świadczą o tym, że nie będzie zbyt dużego luzu. Właśnie przy nowych jeszcze bardziej warto dobrze to sprawdzić, bo po co mają się gniazda niepotrzebnie wyślizgać.

U mnie luz był, dodałem po trzy podkładki (z cienkiej blaszki miedzianej, grubości nie pamiętam, ale to i tak bez znaczenia, bo do każdego silnika trzeba to dobrać indywidualnie) między seger a łożysko z dwóch stron i silnik od razu zaczął ciszej pracować, a wał od tego czasu stoi w osi jak wmurowany Wink


RE: Romet Chart 210 elektronik by STQC - stqc - 05-01-2014 22:11:26

Ja mam myśl aby zrobić to tak że złożyć silnik, zdjąc siger i zobaczyć jaki jest luz między łożyskiem, a sigerem i podkładki lub dorobię z puszki tylko nwm czy nie za cienka lub kupię w jackmotors best
Wcześniej miałem złożone bez uszczelki na sam silikon, lecz teraz nie zrobię tego błędu ponieważ fragmentu wystającej u dołu tuleii nie wchodził do karterów, to trzeba było drastycznie grzać kartery i wciskać tuleję, lecz raz włożony taki cylek był można powiedzieć nie do wyjęcia best


RE: Romet Chart 210 elektronik by STQC - Romet drajwerV2 - 05-01-2014 22:35:26

widze że te kartery od chartów to na oko robione były best
U mnie w obu kompletach jest to tak spasowane że bez uszczelki pomiędzy nie obrócę wiec jako tako żadne podkładki już sie nie mieszcza


RE: Romet Chart 210 elektronik by STQC - mateusz5625 - 05-01-2014 22:53:04

(05-01-2014 22:35:26)Romet drajwerV2 napisał(a):  widze że te kartery od chartów to na oko robione były best
U mnie w obu kompletach jest to tak spasowane że bez uszczelki pomiędzy nie obrócę wiec jako tako żadne podkładki już sie nie mieszcza

Wcale nie na oko tylko z dokładnością setnych milimetra, ale w każdym komplecie inaczej:F


RE: Romet Chart 210 elektronik by STQC - stqc - 05-01-2014 22:58:25

no ja tak jak piszę bez uszczelki wał normalnie się porusza,(nawet miał lekki luz na boki w gnieździe) a co z uszczelką by było okuwa
Vodka, PRL i takie są skutki, przyrządy miernicze w oku, zeleży kto obrabiał kartery, planowali przylgnie zapewne na papierze ściernym i takie są efekty, że silniki są niezawodne lecz róznie wykonane Smile
Korbowód zamówiony, opłacony, pan który mi to splanuje na frezarce też Big Grin No to teraz czekać na wał od skalpela :* i na kogoś kto mi sworzeń skróci lub na oryginale składam Smile


RE: Romet Chart 210 elektronik by STQC - stqc - 09-01-2014 00:12:39

Wczoraj panowie doszła paczka z częściami ze Skuterdębica, a dzisiaj kurierek zadzwonił i dostarczył herbatkę, czyli jak wiadomo korbowód od Sendy Smile Będe w domu to pokaże kilka fotek ;P

PS. Robię już powoli zapłon i myślałem o module na tranzystorze, co wy na to hmm?


RE: Romet Chart 210 elektronik by STQC - Lagoon - 09-01-2014 00:14:07

Fajnie, a jaka zawartość tej paczki? Wink Korba od Bartera?


RE: Romet Chart 210 elektronik by STQC - stqc - 09-01-2014 09:36:52

Tak, na allegro nie było korby top racing to jest ta od bartera Big Grin Napewno w serii wyrzyma sporo Smile W paczce mają być linki, tuleje dwie, kosa i guma startera Wink